Mark Zuckerberg (zdroj foto: Facebook Newsroom)

Sociálna sieť Facebook a Instagram už pätnásť rokov pomáhajú ľuďom spájať sa s priateľmi, komunitami a záujmovými skupinami. Ibaže, v poslednom období narastá potreba ľudí spájať sa so svojimi blízkymi omnoho súkromnejšie.

Túto zmenu v preferenciách ľudí si uvedomuje aj Mark Zuckerberg. Podľa neho je budúcnosť v platforme, ktorá je viac chránená, bezpečná a uzatvorená.

Dnešné otvorené platformy predstavujú pre verejnosť problém. Súkromie dáva ľuďom slobodu, aby boli sami sebou a spájali sa s inými prirodzenejšie.

Dnes sú ľudia omnoho opatrnejší v tom, čo zdieľajú, chránia si svoje informácie. Zuckerberg verí, že budúcnosť komunikácie je v súkromných šifrovaných službách.

Podľa news.sky.com Facebook neustále kopíruje stratégiu platformy Snapchat. Zakladateľ spoločnosti Snapchat dlhodobo tvrdí, že on-line komunikácia musí prebiehať v malých skupinách a mala by byť krátka.

Facebook by mal byť v budúcnosti bezpečnejší a jeho stratégia bude postavená na súkromných interakciách, šifrovaní, kratšom uchovávaní aktivity používateľov, väčšej bezpečnosti, jednoduchšom zdieľanom používaní medzi aplikáciami a zabezpečení ukladania dát.

Zuckerberg pre Wired uviedol, že je potrebné, aby existovali dva druhy sociálnych platforiem. Jedna platforma by mala byť viac verejná, niečo ako veľké „verejné námestie alebo park“, kde sa ľudia stretávajú a komunikujú medzi sebou.

Takúto platformu predstavujú Facebook a Instagram. Druhá platforma by mala byť súkromný priestor, niečo ako digitálna podoba obývacej izby. A práve takúto platformu chce Zuckerberg vytvoriť. Základ pre ňu predstavuje WhatsApp a Messenger, od ktorých sa bude odvíjať.

Dôležitým aspektom je jednoduchšie komunikovanie medzi všetkými aplikáciami, ktoré Facebook prevádzkuje. Ide v podstate o akési univerzálne použitie, kde bude môcť používateľ poslať niekomu správu, napríklad na WhatsApp aj bez toho, aby mal WhatsApp nainštalovaný.

Znamená to, že bude mať napríklad nainštalovaný Messenger, ale správu pošle aj priateľovi na WhatsApp alebo na Instagram.

Nové ciele a nové smerovanie sociálnej siete, o ktorom Zuckerberg rozpráva v posledných mesiacoch nebude jednoduché. Je to proces, ktorý bude prebiehať dlhodobo a postupne.

Zmeny bude spoločnosť realizovať otvorene a v spolupráci s verejnosťou do tej miery ako to len bude možné, pretože mnohé z týchto záležitostí ovplyvňujú rôzne časti spoločnosti.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu