Facebook identifikoval aktivitu ruskej hackerskej skupiny na svojej platforme už v roku 2015. O týchto zisteniach informoval aj FBI. Mark Zuckerberg v rozhovore pre portál Recode.net uviedol, že sociálna sieť Facebook má aj jasné dôkazy o ruskom zásahu do prezidentských volieb USA v roku 2016.

Ešte pred voľbami v roku 2016 sa ruská hackerská skupina pokúšala robiť viacero hackerských zásahov do účtov ľudí na sociálnej sieti. Hackerská skupina, ktorú vláda USA nazýva APT28, spolupracuje s ruskou vojenskou rozviedkou GRU.

Prvú aktivitu hackerskej skupiny ATP28 identifikoval Facebook ešte v roku 2015 a informoval o tom aj FBI. Facebook v roku 2016 zaznamenal podobnú aktivitu aj počas predvolebnej kampane, keď sa hackeri pokúšali napadnúť účty Republikánov aj Demokratov v USA.

FBI má už o zásahu ruských skupín do prezidentských volieb v USA omnoho ucelenejší obraz. Hlavný vyšetrovateľ Mueller v tejto veci obvinil viacero ľudí.

V súvislosti s ovplyvňovaním prezidentských volieb ruskými skupinami sa vyšetruje aj agentúra IRA, ktorá vytvárala na sociálnej sieti falošné účty a snažila sa šíriť informácie, ktorých cieľom bolo ovplyvňovať verejnú mienku v USA.

Mark Zuckerberg priznal, že v reakcii na tieto aktivity bola jeho spoločnosť príliš pomalá. Akonáhle si, ale uvedomili, že tieto aktivity sú vážne, vyvinuli viacero nástrojov, ktoré sociálnej sieti pomáhajú bojovať proti takýmto typom bezpečnostných hrozieb.

V súčasnosti je myslenie Facebooku iné. Facebook kladie veľký dôraz na bezpečnosť a jeho snahou je zabezpečiť sociálnu sieť pred zneužitím na politické účely.

Mark Zuckerberg otvorene priznal, že jeho spoločnosť bola v minulosti príliš idealistická a sústredila sa na to, aby spájala ľudí a dávala im možnosť prejaviť svoj názor. V súčasnosti je Facebook v úplne inej pozícii ako pred piatimi či šiestimi rokmi. Facebook je veľká spoločnosť, ktorá si uvedomuje svoju zodpovednosť za bezpečnosť svojej platformy.

V rozhovore pre portál Recode.net Mark Zuckerberg vysvetlil, že v jeho ponímaní je Facebook sociálna sieť a nie sociálne médium. Sociálna sieť je podľa neho zameraná na ľudí a sociálne médium na obsah.

Prioritou Facebooku sú stále ľudia a nie obsah. Zuckerberg si, ale uvedomuje, že Facebook je zodpovedný aj za obsah na svojej platforme a preto avizuje, že sa mnoho vecí v blízkej budúcností zmení.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu