Nedávno strávil Mark Zuckerberg niekoľko hodín na pôde amerického Kongresu, kde odpovedal na otázky mnohých senátorov.

Mark Zuckerberg sa pred americkým Kongresom zodpovedá za pochybenia, ktoré jeho spoločnosť Facebook urobila nielen v aktuálne rezonujúcej kauze so spoločnosťou Cambridge Analytica. Informáciu zverejnil adweek.com.

Počas vypočúvania vysvitlo viacero zistení. Niektorí zo zákonodarcov navrhujú, aby boli voči Facebooku navrhnuté regulácie, ktoré ochránia používateľov tejto sociálnej siete pred zneužívaním ich súkromia.

Iní zákonodarcovia sa zasa pokúsili presvedčiť Zuckerberga, aby podporil budúcu legislatívu, ktorá by zmenila podmienky používa osobných údajov používateľov.

Jedným z príkladov takejto zmeny je navrhovaný zákon CONSENT, ktorý predstavil americký senátor Ed Murkey. Podľa tohto zákona by bolo nutné vyžiadať si súhlas od používateľov ešte predtým, ako by spoločnosť mohla používať, zdieľať alebo predávať jeho osobné údaje.

Okrem toho by spoločnosti museli upovedomiť používateľov o všetkých zhromaždených a zdieľaných údajoch a zároveň používateľom vždy oznámiť ak došlo k porušeniu povinností. Zuckerberg podľa informácii adweek.com uviedol, že súhlasí s určitou reguláciou a dokonca ponúkol, že poskytne zoznam spôsobov, akými by to mohlo mať zmysel.

Keďže mnoho zo zákonodarcov nechápalo akým spôsobom funguje zhromažďovanie, používanie alebo odstraňovanie údajov, veľa otázok bolo práve o tejto problematike.

Zuckerberg po krátkom zaváhaní potvrdil aj to, že niektorí z jeho zamestnancov boli vypočúvaní v súvislosti s možným zásahom Ruska do prezidentských volieb 2016. On sám, ale vypočúvaný nebol.

Počas vypočúvania bol tiež spomenutý aj návrh Sheryl Sandberg, podľa ktorej by mal mať Facebook k dispozícii aj nejakú platenú verziu sociálnej siete pre tých používateľov, ktorí sa budú chcieť „zbaviť“ reklám.

Na túto pripomienku Zuckerberg odpovedal veľmi nejasne, možnosť nevylúčil ani nepotvrdil, iba poznamenal, že vždy bude verzia platformy, ktorá bude pre používateľov zadarmo.

Aj počas druhého dňa na pôde amerického Kongresu sa podľa informácii adweek.com,  Zuckerberg poriadne zapotil.

Senátori sa zaujímali či aj jeho údaje boli medzi tými, ktoré Cambridge Analytica získala nelegálne. Zuckerberg potvrdil, že boli, no osobnostný kvíz, ktorý bol spojený s kauzou Cambridge Analytica nevypracoval.

Okrem Cambridge Analytica sa na tomto stretnutí rozoberali aj sporné reklamy, ktoré sa objavovali na sociálnej sieti. Niekoľko zákonodarcov vyjadrilo znepokojenie nad nelegálnymi drogami inzerovanými na Facebooku.

Zuckerberg podľa adweek.com uviedol, že politiky spoločnosti ich už neumožňujú. Jeho odpoveď bola spochybnená, keď mu jeden zo senátorov ukázal reklamu na analgetikum OxyContin, ktorá bola nedávno zverejnená na Facebooku.

Počas vypočúvania Zuckerberg opäť odmietol tvrdenie, že by bola sociálna sieť Facebook mediálnou spoločnosťou. Potvrdil, ale že spoločnosť je zodpovedná za to, čo sa zverejňuje na jej platforme.

Keďže Facebook patrí medzi spoločnosti, ktoré nemajú problém s financiami, niektorí senátori zisťovali, či je Zuckerberg naklonený myšlienke podporovať ekonomické projekty v jednotlivých štátoch USA.

Spoločnosť Facebook zažíva v súčasnosti mimoriadne ťažké obdobie a to nielen v súvislosti s tlakom, ktorí prichádza z USA, ale aj z Európy.

Benevolentnosť, ktorú mala doposiaľ spoločnosť pri svojom podnikaní dostane už čoskoro tvrdšie pravidlá, ktorých porušovanie bude spoločnosť stáť nemalé financie.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu