foto: Vínomobil

Prečítajte si príbeh ako sa z originálneho nápadu v podobe pojazdnej vinárne stal Vínomobil. Bratia Bažalíkovci zo Svätého Jura prerobili požiarnické retro auto na pojazdnú vináreň a cestujú s ním po Slovensku.

Naozaj vynikajúci a nekonvenčný nápad. Ako sa zrodil?

Bol to Michalov nápad. Je vinár, ktorý sa venuje malej produkcií vín. Vo Svätom Jure je takýchto viac a Michal hľadal spôsob, ako by sa dalo víno rozširovať po svete a uľahčiť tak prácu vinárom, aby mali viac času na vinohrad a prácu v pivnici, až mu zrazu napadol Vínomobil.

Takže najskôr prišla myšlienka, potom realita. Ako ste svoj nápad transformovali do súčasnej podoby?

Všetko sa začalo pri jednom obede, keď ma Michal oslovil, či by som sa s ním nepustil do realizácie ďalšieho jeho bláznivého nápadu.

Bez váhania som prikývol a už nebolo cesty späť. Začali sme teda hľadať auto a tam sa to celé začalo komplikovať.

Naše kritéria boli celkom jednoznačné: Retro, funkčné a ideálne zadarmo, dali sme aj inzerát, že ho prijmeme do daru. Na obrovské prekvapenie sa nám nikto neozval.

Chceli sme pôvodne starú T1, no ceny za hrdzavú karosériu bez motora boli podobné ako keby sme chceli kúpiť novú X6 v plnej výbave, čo bolo dosť nad náš rozpočet, a tak sme museli zmeniť plány.

Už to nemusela byť ani T1, ani zadarmo, stačil nám retro dizajn a funkčný motor. Približne rok sme pozerali na internete, v bazároch, na Slovensku aj v zahraničí až sme nakoniec našli hasičské auto, z ktorého už je dnes Vínomobil.

Keď sme konečne mali auto, prišla otázka ako to teraz prerobíme na Vínomobil. Pôvodne sme chceli urobiť otváraciu strechu, no to sme ešte nevedeli že na nej bude terasa.

Všetko sme teda museli preplánovať. Po pár mesiacoch kreslenia a uvažovania sme mali konečne predstavu, čo to bude až to bude a tak sme sa pustili do práce. Samotné montovanie už išlo viac menej hladko a potom nám už nič nebránilo vyštartovať.

foto: Vínomobil

Priznám sa cítim z toho všetkého okolo Vinomobilu, mladosť, zábavu, život, dobrodružstvo… Ako ľudia reagujú, keď sa niekde objavíte?

Vizuálnu podobu a grafický dizajn nám spravila Terezka Macová, čo mu dodalo sviežosti, a aj tomu vďačíme za dobré ohlasy. Niektorí sa pristavia, porozprávame sa s nimi o tom, kto sme a čo sme, niečo nalejeme.

Iní zas deťom vysvetľujú, že nie sme požiarnici. Väčšina samozrejme fotí. Celkovo sme sa však nestretli s nejakým negatívnym postojom. Ľuďom sa to páči.

Chutí Slovákom slovenské víno?

Áno. Čím ďalej tým viac, objavujú stále nové poklady, ktoré sa vyrábajú z našich viníc. A svetové ocenenia sú toho nemalým dôkazom…

foto: Vínomobil

Ako to vlastne celé funguje? To len tak sadnete do Vínomobilu a idete kam vás kolesá zavezú?

Nie je to až tak jednoduché. Chodíme po rôznych akciách, festivaloch a podobne. Všetko však vždy treba dohodnúť s organizátorom vopred. Samozrejme, formát tu sa mi páči, tu zastavím, by bo skvelý, no zákony to úplne neumožňujú. Treba minimálne povolenie na predaj.

Kde všade Vás ľudia môžu očakávať v tomto roku?

Tento rok budeme okrem iného na Street food parku pred starou tržnicou v Bratislave, či na festivale Drienok v Mošovciach. O každom našom pohybe budeme včas informovať na facebooku Vínomobil.

Plánujete tento nápad do budúcnosti rozvíjať?

Uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie, no radi by sme.

Aký je Váš názor na možnosti podnikania na Slovensku respektíve ako by ste charakterizovali podnikateľské prostredie na Slovensku?

Vnímam našu krajinu ako priestor neobmedzených možností, stačí začať robiť niečo naozaj poctivo a kvalitne a dá sa rozvinúť čokoľvek. Myslím si, že veci treba robiť s vášňou a nadšením. Už nie je doba na priemerné, ľudia očakávajú skutočnú kvalitu a hodnotu. Každý produkt vyrobený z chuťou má oveľa väčší zmysel ako tvorba pre biznis…

foto: Vínomobil

Myslíte, že ľudia na Slovensku sú naklonení takýmto nekonvenčným nápadom, že by prijali možno aj viac takýchto sviežich a živých podnikateľských nápadov?

Myslím si, že áno, je to príťažlivé, keď sa zákazníci dozvedia o produktoch, v našom prípade o víne, všetko čo chcú vedieť, ochutnajú ho a podľa toho si vyberú čo si kúpia. Nie je to žiaden regál v supermarkete.

Typická otázka v rozhovoroch. Ako najradšej relaxujete? :)

Rád si zahrám hokej, či otvorím fľašku vína s kamarátmi. Michal ten hokej nahrádza inými aktivitami. :D

foto: Vínomobil

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu