Martin Lengyel (zdroj foto: M.L.)

Rádio Rocková republika nie je spokojné s výsledkami prieskumu Radioprojekt od agentúry Median SK a preto sa rozhodlo realizovať iný prieskum vo vlastnej réžii. Pre podobný krok sa v minulosti pokúsilo i bratislavské rádio Viva Metropol a aktuálne rozbieha svoj prieskum merania počúvanosti i rádio WOW z Bánoviec nad Bebravou. Oslovil som majiteľa rádia Rocková republika Martina Lengyela.

Martin Lengyel zakladal viacero médií. Najprv pôsobil v Slovenskom rozhlase a v Rádiu TWIST, neskôr založil a bol riaditeľom televízie TA3, ktorá je dodnes jedinou spravodajskou televíziou na slovenskom trhu. Medzi ďalšie projekty, ktoré zakladal patria magazín .týždeň, rádio Jemné melódie a rádio Rocková republika.

Čo vás viedlo k takémuto kroku mať vlastný prieskum počúvanosti Rockovej republiky? Aké sú vaše očakávania?

Median nevie zmerať menšie rádia, najmä tie, ktoré vysielajú na slabších mestských frekvenciách. Na to, aby ste napríklad v Bratislave mohli zmerať reálnu počúvanosť rádií potrebujete vzorku viac ako 600 respondentov a to Median vo svojom prieskume nemá, pretože ich prieskum nie je primárne zameraný na rádia, ale na spotrebiteľské správanie. Ale keďže sa trh riadi výsledkami Medianu, chceme alternatívnym prieskumom ukázať akú počúvanosť majú naozaj menšie rádia. Nie je to nič namierené proti Medianu, je to namierené na pomoc rádiám, aby existovali na trhu objektívne dáta.

Vlastný prieskum trhu nie je ojedinelý, rádio však stavia do pozície, keď jeho výsledky môže potenciálny inzerent vnímať ako nie nezávislé. Podrobíte preto svoje výsledné dáta počúvanosti nejakému externému auditu?

Alternatívny prieskum bude absolútne auditovateľný. To znamená, že na požiadanie ukážeme surové dáta a v prípade potreby je možné počuť aj záznam rozhovoru s respondentom. Jednoducho priestor na manipuláciu nebude žiadny. Metodiku si necháme potvrdiť nezávislými expertami.

Prieskum budete realizovať in-house, alebo prostredníctvom agentúry?

Budeme to robiť in house za nákladové ceny, aby sme si prieskum mohli finančne dovoliť. Je to jediná cesta ako to robiť finančne únosne a dlhodobo.

Oslovili ste aj iné rádiá pre spoločný postup?

Oslovil som rádia p‎re ktoré má tento prieskum význam (napr. Best FM, Košice, Rebeka, Sport, Sity, Aligátor, Kiss a ďalšie). Definitívne sa dohodneme v januári, ale bol by som rád, aby nás bolo niekde medzi 5 až 10. Pri‎eskum má význam pre rádiá s viac menšími mestskými frekvenciami.

Máte v pláne vytvoriť aj spoločné mediálne zastúpenie na predaj reklamy?

Nie, nemáme. Neverím na kolektívne predávanie reklamy. Verím na to, že ak budú na trhu normálne dáta, budú si vedieť rádia predávať reklamu aj bez nejakých spoločných mediálnych zastúpení.

Aké sú vaše ďalšie plány s Rockovou republikou? Plánujete akvizíciu rádia a zhodnotenie investície, tak ako pri iných médiách, ktoré ste založili?

Každý variant je otvorený. V prvom rade ale chceme začať predávať reklamu podľa reálnych dát a nie podľa nepresných dát, ktoré sú momentálne na trhu. Zatiaľ je toto agenda dna a ničím iným sa nezaoberáme.

A ako sa pripravujete v Rockovej republike na zmenu playlistu, vzhľadom ku kvótam na slovenskú hudbu?

Pripravujeme sa na to už niekoľko mesiacov a sme odhodlaní kvóty vyskúšať. Napriek tomu, že som bol odporca kvót, som toho názoru, že ak by zafungovali, slovenskej hudobnej scéne výrazne pomôžu a naštartujú nové kapely. Ale môže sa stať, že tento experiment zlyhá a pripúšťam aj to. Ak však nechceme hrať dookola Tublatanku a pár ďalších rockových kapiel, som za aby sme to vyskúšali a uvidíme čo to prinesie.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu