Nové Rádio Aktual odštartovalo vysielanie 15. mája 2017 na frekvenciách rádia Rocková republika. Za projektom stojí Martin Lengyel, ktorý pôsobil v minulosti v Slovenskom rozhlase a v Rádiu TWIST, neskôr založil spravodajskú televíziu TA3, magazín .týždeň, rádio Jemné melódie ale i Rockovú republiku, ktorá bude ďalej pokračovať na internete a v digitálnom vysielaní DAB.

Vo vysielaní Rádia Aktual poslucháči spoznajú viaceré známe moderátorské hlasy, ako napríklad Alexa Štefucu, alebo Martu Jančkárovú, ktorí budú každý deň spovedať množstvo zaujímavých hostí.

Nové Rádio Aktual si poslucháči môžu naladiť na bývalých frekvenciách rádia Rocková Republika, ktoré po novom vysiela už iba na internete.

Zakladateľ Rádia Aktual, Martin Lengyel je presvedčený, že formát rádia, ktorý je zameraný na hovorené slovo je to, čo spoločnosť zaujíma.

„Potenciál je obsiahnutý v samotnom slogane ,,Rádio, ktoré sa s vami rozpráva“. Bola to prvotná idea. Priniesť formát, ktorý na Slovensku chýba. Spravodajské talk rádio, ktoré sa stane súčasťou Vášho života, pretože môžete do neho zasahovať, otázkami, názormi, príspevkami, či postrehmi a tým ho vlastne pomáhate aj tvoriť. A v tom nachádzame aj odlišnosť Rádia Aktual od ostatných rádií. Je plné informácií, rozhovorov na aktuálne témy, ktoré spoločnosť zaujímajú,“ povedal pre mediawatch.dog, Martin Lengyel.

Samotný názov rádia, spolu s logom je výsledkom brainstormingu, ktorý sa pri takýchto projektoch robí.

V éteri rádia našli svoje uplatnenie známe osobnosti ako bývalý moderátor rádia Vlna Alex Štefuca, či bývalá politička Zuzana Martináková, alebo dlhoročná moderátorka a redaktorka Marta Jančkárová, ktorá pracovala pre RTVS. Poslucháči sa môžu tešiť napríklad aj na také osobnosti ako Rasťo Piško, ktorý do rádia vnesie svoj nezameniteľný humor.

Všetci títo skvelí ľudia, ktorí sa podieľajú na obsahovej ponuke Rádia Aktual majú bohaté životné skúsenosti nielen v žurnalistike, ale aj v rádiu.

„Hľadali sme moderátorov, ale aj editorov a ďalších ľudí do rádia, ktorí majú životné skúsenosti a niečo v žurnalistike dosiahli. Základ bol skúsenosť z rádia a skúsenosť zo života. Myslím, že sa nám to poradilo. Alex Štefuca odvádza excelentný výkon pri moderovaní rannej šou, Zuzanu Martinákovú považujem za jednu z najlepších moderátorov na Slovensku, to isté si trúfam povedať aj o Marte Jančkárovej. Ale aj Michaela Kapráliková a Marek Makara sa výborné adaptovali na tento náročný formát a podávajú špičkové výkony. V tomto type rádia moderátor odmoderuje za týždeň toho toľko, ako v iných typoch rádií za mesiace,“ vyjadril sa pre mediawatch.dog, Martin Lengyel.

Cieľová skupina ľudí, ktorým sa Rádio Aktual prihovára je veľmi široká, rádio je pre všetkých, ktorí majú radi informácie. „Podľa našich prieskumov nám vychádza jadro cieľovej skupiny 40+, ale samozrejme rádio je pre každého koho zaujímajú informácie o dianí v spoločnosti a o svete, v ktorom žijeme. Sme pre ľudí, ktorých zaujímajú rôzne názory a radi si ich konfrontujú. Rozmanitosť názorov je pre Rádio Aktual dôležitá a v tom vidíme aj jednu z našich predností. A sme aj rádio pre poslucháčov, ktorí si niekedy chcú oddýchnuť od hudby a chcú počúvať hovorené slovo,“ priblížil poslanie rádia Martin Lengyel.

Ako povedal Martin Lengyel, v rádiu zatiaľ nemajú stanovené žiadne kvantitatívne ciele, majú len nejaké interné očakávania a uvidia aká bude reakcia na trhu.

zdroj: Rádio Aktual

Čo sa týka hudobného zamerania, v éteri rádia sa bude ako doplnok k hudobnému slovu ozývať široký hitový záber, pretože podľa Martina Lengyela, poslucháči by mali v Rádiu Aktual poznať každú pesničku.

Súčasťou vzniku rádia je aj zvuková grafika v podobe zvučiek, jinglov, upútaviek, prechodov, časových znamení, ktoré sa v značnej miere podieľajú na identite rádia. Na tvorbe zvukovej grafiky Rádia Aktual sa podieľal uznávaný odborník v tejto oblasti. „Pri viacerých podobných projektoch už dlhšiu dobu spolupracujeme s uznávaným odborníkom na zvukovú grafiku z Holandska, Hansom Everlingom (sob.nl). Nahrávať sme boli v Amsterdame,“ povedal pre mediawatch.dog, Martin Lengyel.

Video z nahrávania zvukovej grafiky v Amsterdame:

Malý pohľad do zákulisia… Z dnešného nahrávania jinglov v Amsterdame.

Posted by Rádio Aktual on 21. apríl 2017

 

Poslucháči, ktorým bývalé rádio Rocková Republika prirástlo k srdcu, nemusia byť smutní, to stále vysiela prostredníctvom internetu.

Keďže rádio Rocková republika pôsobilo v mediálnom priestore viac ako štyri roky, zaujímalo nás či bude Martinovi Lengyelovi chýbať. „Vždy som bol dušou rocker, tá hudba mi aj zostane srdcu blízka. Jediné za čím mi bude ľúto sú ľudia, ktorí v Rockovej republike pracovali. Boli skvelí a mám ich rád. Okrem toho Rocková republika naďalej pokračuje na internete a bude pokračovať v digitálnom vysielaní.“

V doterajšom vysielaní Rádia Aktual mohli poslucháči počuť už mnoho skvelých relácií a talk show, v ktorých sa ako hostia prezentovali napríklad Bela Bugár, Radovan Bránik, bloger Ján Benčík, Robert Vass či klinickú psychologičku Eriku Tkáčovú alebo riaditeľku bratislavskej ZOO Miloslavu Šavelovú.

A to nie je všetko, ako spomenul Martin Lengyel, v Rádiu Aktual pripravujú od septembra nové talkshow so zaujímavými ľuďmi, čiže od jesennej sezóny sa majú poslucháči na čo tešiť.

Pozrite si video, v ktorom spovedal moderátor Alex Štefuca zakladateľa Rádia Aktual Martina Lengyela v prvý deň vysielania:

https://www.facebook.com/radioaktual/videos/825783164254720/

 

.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu