Martin Strižinec v uputávke na novú reláciu Experiment (repro foto)

Budúcnosť prichádza na obrazovky RTVS. Objavné informácie, kritické myslenie, zanietené rozhovory so špičkovými slovenskými aj zahraničnými expertmi o celosvetovom vedeckom spoznávaní sveta – to všetko prinesie nová diskusná relácia RTVS Experiment.

V premiére ju Dvojka odvysiela už vo štvrtok 20. septembra o 20:10. Ďalšie časti diváci uvidia na Dvojke každý štvrtok v deň vysielania zápasov Európskej ligy UEFA.

Novú talkshow bude moderovať ex-moderátor relácie „O 5 minút 12“ Martin Strižinec, ktorý vyspovedá hostí z rôznych oblastí od astronómie, fyziky, chémie, biológie až po ekonómiu, antropológiu či sociofilozofiu. Experiment reaguje na základné témy budúceho vývoja ľudstva.

Diváci sa napríklad dozvedia zaujímavé informácie o možnostiach ďalšieho osídľovania vesmíru, vplyve umelej inteligencie na chod spoločnosti, alebo genetickej úprave rastlín, živočíchov a ľudí.

„Zámerom relácie je hlbšie rozdiskutovať súčasné poznanie sveta, jeho zákonitostí s dôrazom na kritické myslenie a vedecky overené fakty s vášňou k novým objavom,“ priblížil kreatívny producent vývoja RTVS Tomáš Kaminský.

Charakter celej diskusnej relácie a preberané témy podčiarkuje aj moderné futuristické štúdio s veľkou projekčnou plochou, na ktorej sa budú premietať zábery skúmaného fenoménu.

Hosťom premiérovej časti Experiment bude vo štvrtok 20. septembra paleontológ Matúš Hyžný.

V relácii opraví chybné predstavy laikov o dinosauroch a vysvetlí, či mali perie, akú mali farbu, a či by sa dali klonovať. Taktiež objasní, ako vyzeralo územie Slovenska pred miliónmi rokov, čo sú pištoľové krevety a ako žili desaťnožce.

Počas diskusie odznejú najnovšie poznatky o masovom vymieraní dinosaurov a tiež dôvody, ktoré k tomu prispeli.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu