Po ocenení Grand Prix v súťaži Slovak Press Photo  získal tento fotograf aj ďalšie. Absolútnym víťazom súťaže Foto roka 2015 sa stal fotograf Michal Burza. Porotu zaujal fotografiou Rodina zo série snímok Ľudia na okraji. Tie vytvoril ešte počas ukrajinskej krízy v roku 2014. Zvíťazil v konkurencii približne zo 1200 snímok.

Ocenená fotografia Rodina (hore) hovorí o ťažkej situácii a vzdore, o rodinách a konflikte. Michal Burza opakovane chodil na Ukrajinu, začal na Majdane v Kyjeve, pokračoval na Kryme, v Slovjansku a Donbasse. Svoju prácu uzavrel poslednou sériou z Donecka, ktorá bola ocenená. Séria Majdan vyhrala hlavnú cenu Grand Prix Slovak Press Photo.

Michal Burza sa venoval ukrajinskej kríze od januára 2014 ako freelancer a neskôr aj ako dobrovoľník mimovládnej organizácie Človek v ohrození. Do fotosúťaže prihlásil svoju prácu, aby tak pripomenul tému, na ktorej dlhodobo pracoval.

V minulosti bol Michal Burza fotografom na voľnej nohe, no v súčasnosti pracuje na pozícii Project Stream Leadera v mediálnom dome News and Media Holding, a.s., kde je v jeho náplni práce proces transformácie workflow a content stream. „Fotografia už nie je mojou prácou, ale má významné miesto v mojom živote. Budem sa jej venovať aj naďalej,“ doplnil Burza.

„Šikovní ľudia majú v našej spoločnosti vždy svoje miesto a sme radi, že Michal Burza patrí medzi nich,“ povedal na margo úspechu svojho zamestnanca Peter Mertus, generálny riaditeľ News and Media Holding, a.s.

Michal Burza
Michal Burza

„V sérii Ľudia na okraji som sa zameral na ľudí, ktorí žijú v Októbrovom regióne pri letisku v Donecku, kde prebiehali dlhé a ťažké boje. Táto oblasť bola dlhé mesiace ostreľovaná. Chcel som konfrontovať štatistiky, ktoré čítame v médiách s ľuďmi, ktorí na tomto mieste žijú a sú vystavený bezprostrednému riziku. Títo ľudia sú rukojemníkmi konfliktu a nedokážu si pomôcť sami,“ povedal Michal Burza.

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu