Nápady a tvorivosť ho sprevádzajú od stredoškolských čias až doteraz. V internetovom kníhkupectve Martinus.sk sa celému tímu pri práci osvedčilo byť prirodzenými. Jeho spoluzakladateľ Michal Meško nám porozprával o svojich začiatkoch, ale aj o tom, čo ho inšpiruje a poháňa vpred.

Ako ste sa dostali k médiám a ktorá oblasť je vám najbližšia?

Paradoxne, k médiám som mal kedysi oveľa bližšie ako dnes. Už na základnej škole sme so spolužiakmi založili prvý školský časopis. Toto hobby sme si preniesli aj na osemročné gymnázium a postupom času sa nám podarilo vytvoriť časopis, ktorý niekoľkokrát vyhral súťaž Štúrovo pero o najlepší školský časopis na Slovensku. Absolvoval som Letnú školu žurnalistiky, s mnohými kamarátmi som sa prvýkrát stretol práve na týchto akciách. Neskôr ma to začalo ťahať viac k internetu, tvorbe webov a marketingu.

Michal Mesko, zdroj foto M.M.
Michal Meško (zdroj foto: M.M.)

Ste spoluzakladateľom internetového kníhkupectva Martinus.sk. Čo sa skrýva za tajomstvom jeho úspechu?

Martinus vznikol ešte v roku 1990 ako kamenné kníhkupectvo, a ja som sa k bratom Santusovcom pridal v roku 2000, keď som do firmy nastúpil ako brigádnik – programátor. Začali sme spolu tvoriť internetový obchod, ktorý nemal byť módnym výstrelkom, ale nástrojom, ako s obmedzenými zdrojmi môcť obslúžiť zákazníkov aj z iných miest ako Martin a zároveň ako im ponúknuť podstatne širšiu ponuku kníh ako len tie, ktoré sa zmestili do maličkého kníhkupectva. Určite nám pomohlo, že sme začali tak skoro – nebolo to jednoduché, museli sme ľudí učiť nakupovať cez internet, no viac nám tolerovali chyby a my sme sa mohli učiť. Spomínam si však, ako Miro Santus vždy hovoril, že chceme vytvoriť internetové kníhkupectvo s ľudskou tvárou. Vo veľkej miere to ovplyvňuje naše rozhodnutia dodnes.

Tradičné a nové médiá. Ak by ste si mali vybrať len jedny, ktoré by tu zostali, boli by to noviny alebo internet?

Ak hovoríme o informačných médiách, tak internet. Ponúka radikálne iný, multimediálny a extrémne rýchly prístup k informáciám – v čom zásadne predbieha tlačené médiá. Samozrejme, nezriedka sa pri takejto debate natíska otázka, či podobný osud nečaká aj knihy. V tom už nemám taký jednoznačný názor; e-knihy, ktoré rozvíjame a predávame už od roku 2010, majú svoje nesporné výhody a som ich fanúšikom, no tlačená kniha má stále svoje obrovské čaro a samotný čitateľský zážitok zatiaľ nedokázali e-knihy zlepšiť natoľko, aby boli všeobecne lepšou alternatívou. Som však zvedavý, čo prinesie budúcnosť.

Najčastejšie vás charakterizujú ako muža s veľkými nápadmi. Tie často patria k marketingu, či k svetu reklamy. Čo je pre vás najväčšou inšpiráciou, keď tvoríte blog, či akýkoľvek iný obsah vo vašom internetovom kníhkupectve?

Na kampane, sociálne médiá, blog a ďalšie marketingové aktivity máme u nás veľmi šikovný tím ľudí, takže ja mám to šťastie, že im môžem len sem-tam kafrať do remesla. Veľmi ma baví sledovať firmy z rôznych oblastí a ich aktivity, často sa práve tam dajú nájsť zaujímavé nápady, ktoré sa dajú uplatniť aj u nás. Zároveň sa nám však veľmi osvedčilo byť jednoducho prirodzený. Sme kníhkupectvo, milujeme knihy – takže je celkom prirodzené, že mnohí naši zákazníci sú podobného zmýšľania. V takej situácii sa aj „marketing“ robí oveľa ľahšie.

Aké vlastnosti by mal mať správny marketingový guru?

Nemyslím si, že existuje jeden správny prototyp. Každý do toho prináša niečo originálne, každý inak namixuje bežné veci a vytvorí tak niečo nové. Obdivujem ľudí, ktorí dokážu generovať skvelé nápady v akejkoľvek situácii, no zostanú pritom uveriteľní a v tej správne výške medzi zemou a oblakmi.

Chystáte nejaký nový projekt spojený s kníhkupectvom?

Naďalej plánujeme posilňovať náš koncept kníhkaviarní, v najbližších rokoch ich na Slovensku ešte niekoľko pribudne a veľmi sa na ne tešíme. Zároveň chceme naďalej makať na zlepšovaní našich súčasných prevádzok aj ponuky, kde stále vidíme veľký priestor na posun.

Čo vám najviac chýba na online mediálnej, či marketingovej scéne na Slovensku?

Je mi ľúto, že slovenský trh nedokáže uživiť špecializované médiá. Kým napríklad v Českej republike sa len internetu a start-upom dlhodobo venuje pomerne veľa médií s významným dopadom, na Slovensku ich s rôznou úspešnosťou funguje len pár. Na druhú stranu, celkom ma teší vidieť, ako viaceré slovenské agentúry úspešne vstupujú na český trh. V určitých oblastiach tu podľa mňa máme veľkú kvalitu, no našej scéne možno najviac chýba práve to, aby bol tento trh väčší, lebo naráža na svoje limity.

Myslíte si, že podnikaniu v online priestore môže pomôcť niečo ako blog? Do akej miery?

V on-line priestore môže pomôcť čokoľvek, čo je robené tak, že to ľudí zaujme a uvidia v tom hodnotu. Potom je jedno, či je to video, instagram alebo „obyčajný“ blog, dôležitý je obsah. Pre nás je aj blog dôležitá súčasť budovania vzťahu s čitateľmi a možnosť zdieľať s nimi náš pohľad na svet kníh.

Lukas Fila a Michal Mesko, autor foto-Oliver Kleinert
s Lukášom Filom, riaditeľom vydavateľstva Denníka N (autor foto: Oliver Kleinert)

Ste členom redakčnej rady Denníka N. Ste spokojný s jeho smerovaním, chystajú sa v ňom aj nejaké zmeny?

Redakčná rada Denníka N nemá exekutívne právomoci, ani nerieši denné fungovanie redakcie. Je to skôr poradný orgán. Osobne som veľmi rád, že Nko obohatilo slovenský mediálny trh a dokázali na zelenej lúke postaviť úplne nové médium. Zároveň je skvelé, že dokázali využiť jedinečnú príležitosť a vymaniť sa z rôznych stereotypov existujúcich médií, vďaka čomu môžu oveľa viac experimentovať a prinášať inovatívne prístupy v žurnalistike i médiách – a čo je najdôležitejšie, nachádzať si stále viac čitateľov, ktorí to oceňujú.

Čo by ste odkázali všetkým tvorcom produktov, nových nápadov, či začínajúcim manažérom?

Hm (úsmev) Tvorte veci, ktoré budú prinášať ľuďom skutočnú hodnotu.

Ďakujeme za rozhovor.

Michal Mesko s manzelkou
relax s manželkou na horách Aiguille du Midi, Chamonix, Mont-Blanc (zdroj foto: M.M.)
Michal Mesko a Martinus tim pri preberani ocenenia Mastercard
so svojím Martinus tímom pri preberaní ocenenia Obchodník roka MasterCard (zdroj foto: M.M.)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu