Na fotografii hore: Lukáš Fila, riaditeľ a spolumajiteľ denníka N a Michal Meško, autor fotografie: Oliver Kleinert

Majiteľom známeho internetového kníhkupectva Gorila.sk sa stala spoločnosť Martinus.sk, ktorá je prevádzkovateľom podobného internetového kníhkupectva a niekoľkých kamenných predajní s knihami po celom Slovensku. Michal Meško majiteľ Martinusu je členom redakčnej rady denníka N.

O zmene, ktorá sa udiala v slovenskom obchodnom svete informuje vo svojom článku denník N, kde ako člen redakčnej rady pôsobí Michal Meško, ktorý je zároveň majiteľom kníhkupectva Martinus ale i sponzorom politického hnutia Progresívne Slovensko.

Michal Meško prispel na vznik spomínaného politického hnutia Progresívne Slovensko sumou 28-tisíc eur.

Ďalším veľkým sponzorom tohto politického hnutia je aj Anton Zajac (spolumajiteľ ESET) minoritný spolumajiteľ denníka N a člen predstavenstva spoločnosti denníka N. Čítaj viac.

Denník N, ktorý sa hrdí tým, že patrí medzi nezávislé noviny, stráca postojmi Antona Zajaca a Michala Meška, ktorí neskrývane propagujú politické hnutie Progresívne Slovensko, svoju nezávislosť.

Táto propagácia, ktorá spočíva najmä vo finančnej podpore, pretože finančná dotácia nesporne vyjadruje podporu, oberá „nezávislé“ noviny denník N, o nezávislosť, ktorou sa pýši.

Nejde, ale iba o vyslovene finančnú podporu zo strany denníka N, ktorá propaguje politické hnutie Progresívne Slovensko. Svojim statusom na sociálnej sieti Facebook otvorene vyjadruje sympatie k tejto strane aj zástupca šéfredaktora denníka N, Konštantín Čikovský. Publikujeme ho v plnom znení:

„Ku mojim meninám vám kamaráti na záver darujem status o zjazde PS:
– bol som tam v pondelok skoro celý deň a trochu som dúfal, že dodržia slovo a budú sa snažiť rozprávať pokojne o tom, čo je pre nich dôležité a čo si myslia a nezjednodušovať veci za každú cenu. A dodržali slovo. Majú rozum, voľby sú ďaleko.
– ešte to nie je úplne program, čo napísali, ale kto to má na Slovensku lepšie, poctivejšie a s menším počtom klišé?
– ak ste ich potenciálny volič, nestresujte, že sa budete musieť rozhodovať medzi PS a beblaví, nebudete musieť.
– ak by sa aj nedostali do parlamentu (ja ich tam vidím), tak spôsob, ako skúšajú robiť politiku, posilní postavenie normálnych politikov v iných stranách na úkor cirkusantov a krikľúňov. Pozor, stavím sa, že hovoriť k veci bude v slovenskej politike do roka nová móda, bude to veľmi sexy, každý bude chcieť vyzerať, že vie aj niečo iné ako strašiť a ohovárať.
– osobne ma potešilo, že sa nenašiel žurnalista, ktorý by PS hneď zabil za to, že nemajú ani jeden slogan, líder Štefunko je pri prejave stále neistý, a riešia takú x-krát na Slovensku neúspešnú vec, akou je debata o plánoch pre krajinu.
– Ivo Štefunko, Martin Dubéci a kol si ešte zaslúžia odpoveď na otázku, či takto nejako si to predstavoval Filko,“ napísal 19.septembra na Facebooku Konštantín Čikovský.

Nuž aj toto konanie jednoznačne dokazuje, že denník N je príliš veľmi naklonený jednej politickej strane a dokonca neskrývane a verejne prejavuje svoje sympatie k nej, čo je rozhodne v rozpore s hodnotami, ktoré slovo nezávislosť znamená.

Dôvody, pre ktoré sa pôvodní majitelia rozhodli predať najväčšie internetové kníhkupectvo Gorila.sk, nie sú detailne známe, dnes už bývalí majitelia, ale potvrdili, že ich smerovanie je viac orientované na gastronómiu ako na svet kníh.

Zdá sa, že preferencie ľudí ako aj ich záujmy sa časom menia, keďže Gorila.sk vznikla ako dôsledok vášne k filmovému umeniu, DVD a ku knihám.

„Gorila.sk vznikla ako firma jedného človeka – fanúšika filmového umenia a zberateľa DVD, ako reakcia na vtedajšiu situáciu na slovenskom internetovom trhu s filmami na DVD. Postupne sa rozrástla o ďalších nadšencov, ktorí si priniesli aj silný vzťah ku knihám – a spustenie predaja kníh na Gorile bolo len otázkou času,“ píše sa o vzniku internetového kníhkupectva Gorila.sk na svojej facebookovej stránke.

Michal Meško zo spoločnosti Martinus sa stal majiteľom e-shopu Gorila.sk a spolu s ním i Arara.cz v polovici septembra, no kúpil iba e-shop, a kaviarne s kníhkupectvami nie sú súčasťou tohto obchodu. Gorila.sk bude aj naďalej pôsobiť ako samostatná značka.

Michal Meško, člen redakčnej rady denníka N, sa po našich opakovaných žiadostiach k svojej podpore politického hnutia Progresívne Slovensko nevyjadril.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu