Internetový prehliadač spoločnosti Microsoft varuje používateľov, aby nedôverovali obsahu, ktorý zverejňuje portál Daily Mail.

Varovanie je súčasťou funkcie, ktorá je určená na boj proti falošným správam. Informáciu zverejnil The Guardian.

„Táto webová stránka obvykle nedodržiava základné štandardy presnosti a zodpovednosti a bola povinná zaplatiť náhradu škody vo viacerých významných prípadoch,“ zobrazuje sa používateľom, ktorí čítajú Mail Online a používajú službu Microsoft Edge.

Microsoft spolupracuje pri kontrole spoľahlivosti webových stránok s treťou stranou, start-upom NewsGuard.

NewsGuard je spravovaný veteránmi spravodajského priemyslu. Ich snahou je vytvoriť štandardy, na základe ktorých by sa malo dôverovať spravodajským webom.

Analytici manuálne overujú, či lokality spĺňajú stanovené žurnalistické normy. Všetky svoje úsudky verejne publikujú a nabádajú žurnalistické domy, aby reagovali na kritiku a zlepšili svoje štandardy a získali vyšší rating.

Služba od NewsGuard bola donedávna k dispozícii iba ako plug-in na prevzatie. Koncom januára 2019 spoločnosť Microsoft začala automaticky NewsGuard inštalovať na všetky mobilné vydania svojho prehliadača Edge. Microsoft plánuje službu inštalovať na viacero platforiem.

Edge pokrýva iba malú časť globálneho trhu internetového prehliadača a doplnok NewsGuard sa nachádza iba vo verzii pre používateľov mobilných zariadení. Partnerstvo bolo podpísané ako súčasť programu Microsoft Defending Democracy programe.

NewsGuard sa pokúsil portál Daily Mail kontaktovať kvôli svojim zisteniam veľakrát, no neúspešne. Za vyjadrenie o portáli nesie plnú zodpovednosť start-up NewsGuard, ktorý tvrdí, že ich služba je transparentná a nie je algoritmom.

Neskôr sa vyjadril aj Mail Online, ktorý prejavil snahu o vyriešenie situácie s negatívnou klasifikáciou svojho webu.

NewsGuard doposiaľ klasifikoval 2-tisíc webov v USA a momentálne pracuje na klasifikácii webov vo Veľkej Británii. Tie by mali byť zverejnené v apríli 2019.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu