Deplatforming predstavuje formu bojkotu, kedy je človeku alebo organizácii odmietnutý priestor na vyjadrenie. Milo Yiannopoulos je britský diskutér, politický komentátor, verejný rečník a spisovateľ, na ktorého sa momentálne uplatňuje deplatforming. V minulosti pôsobil aj ako senior editor pre konšpiračný portál Breitbart News. Informáciu zverejnil portál Mashable.

Milo Yiannopoulos pomohol svojou aktivitou na sociálnych sieťach k tomu, že portál Breitbart News sa stal vplyvným spravodajským kanálom. Počas prezidentskej kampane v roku 2016 Breitbart podporoval Donalda Trumpa, pracoval na podpore neonacizmu a skupín, ktoré preferujú bielu rasu.

Po voľbách prišiel Breitbart News o mnoho ziskov z reklám, keďže v dôsledku svojho kontroverzného pôsobenia ho viac ako 2-tisíc organizácií odmietlo angažovať pre svoje reklamy.

Milo Yiannopoulos bol niekoľko rokov vládnucim trolom pre alternatívne práva. Bol šampiónom v tom, ako kohokoľvek a kdekoľvek ponižovať a dokonca to nazýval slobodným prejavom.

Pracoval na tom, aby boli legitimizované alternatívne práva a biele nacionalistické hnutia. Spolupracoval ruka v ruke so známymi neonacistami, aby ich z tieňa internetu vytiahol na svetlo.

Yiannopoulosov vzostup a vplyv sú príkladom toho, ako môžu sociálne médiá zosilňovať okrajový hlas prostredníctvom spájania nasledovateľov a zjednocovaním odmietavých názorov a skupín, ktoré vedú k násiliu v reálnom svete.

Aktivity Milo Yiannopoulosa, ale zašli príliš ďaleko a stali sa prekážkou pre jeho sponzorov, sociálne média a aj pre jeho šéfov.

V roku 2016 Twitter natrvalo zablokoval Yiannopoulosa na svojej sociálnej sieti. K zablokovaniu Yiannopoulosa pristúpil Twitter kvôli jeho účasti na cielenom rasovom obťažovaní komedianta Leslie Jonesa.

V roku 2017 Yiannopoulos odstúpil z portálu Breitbart v dôsledku pobúrenia, ktoré spôsobili jeho komentáre, v ktorých zdanlivo obhajoval pedofíliu.

V dôsledku tejto aktivity zrušilo vydavateľstvo Simon & Schuster s Milom Yiannopoulosom knižnú dohodu. Aj mnohé univerzity zrušili viaceré rečnícke stretnutia, vrátane “Free Speech Week“, ktoré mal viesť Milo Yiannopoulos.

Milo Yiannopoulos sa nevzdáva a sem-tam sa mu darí vzbudiť vlnu rozruchu na sociálnych sieťach. V nedávnom príspevku na Facebooku sa ospravedlnil za to, že bol príliš reálny a dokonca sa nazval superhrdinom.

Okrem toho uviedol, že bude pokračovať vo svojom dobrom boji a jeho kritikom sa nikdy nepodarí ponížiť ho.

Lenže tento boj sa mu bude v dôsledku deplatformingu jeho názorov a vyjadrení viesť ťažko. Ukazuje sa, že obmedzenie aktivít na internete môže pomôcť vyčistiť on-line priestor od škodlivého obsahu, na druhej strane to opäť dokazuje silu sociálnych sietí na vplyv verejnej mienky.

Foto: FB Breitbart

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu