Keď osemnásteho augusta 1959 uviedli na trh prvé klasické Mini vyrobené v Birminghame, nikomu určite ani len na um nezišlo, že tento prevratný koncept malého auta napíše jeden z najúspešnejších príbehov v automobilovej histórii – príbeh, ktorý pretrvá päť a pol desaťročí. Pred 55-imi rokmi boli verejnosti predstavené dva modely, ktoré sa od seba líšili iba mriežkou chladiča, krytmi kolies a náterom: išlo o Morris Mini Minor a Austin Seven. Tento koncept konštruktéra Aleca Issigonisa v sebe snúbil jednoduchosť s dômyselnosťou: veľa priestoru v interiéri a zároveň malé vonkajšie rozmery, štyri sedadlá, skvelé jazdné vlastnosti, malú spotrebu a prijateľnú cenu. Práve vďaka týmto skvelým nápadom pretrval až do dvadsiateho prvého storočia.

Základný princíp značky sa dočkal znovuzrodenia v roku 2001 kedy sa na trh dostalo MINI; rozličné formy tohto skvelého konceptu sa tešia veľkej popularite, vďaka čomu si vybudovali pevnú pozíciu. Od tej doby MINI spája klasické hodnoty prvých generácií s požiadavkami, kladenými na moderný automobil. Existuje len veľmi málo konceptov vozidiel, ktoré prežili po taký dlhý čas, či ktoré sa tešia takej veľkej obľube. Žiadny z nich sa však nedočkal takej pestrej škály verzií ako práve MINI.

MINI - malé autíčko s obrovskou históriou oslavuje 18. augusta - 55 rokov! - 5

Dnes medzi ne patrí množstvo modelov, počnúc klasickým tvarom karosérie MINI, ďalej MINI Clubman, verzia bez strechy MINI Convertible, MINI Coupé či MINI Roadster, no v neposlednom rade i MINI Countryman a MINI Paceman. Na jar roku 2014 začala značka písať novú kapitolu svojej úspešnej existencie uvedením nového MINI na trh. Na jeseň 2014 nasleduje úplne nový variant modelovej rady – päťdverové MINI.

V prvý augustový víkend sa nadšenci klasického Mini a nového MINI stretli v grófstve Kent, aby oslávili 55-te výročie zrodu najúspešnejšieho a najpopulárnejšieho britského malého auta. Nová generácia tohto originálu v prémiovom segmente malých áut sa u fanúšikov MINI stretla s rovnakým ohlasom ako ich predchodcovia, ktorí samozrejme na zraze tiež nemohli chýbať. Vedľa seba tak stáli jedny z prvých vozidiel tejto značky, vyrobené v 60-tych rokoch minulého storočia, klasický Mini Clubman Estate, Mini Special Edition z roku 1984 vyrobené pri príležitosti 25-teho výročia značky, a tiež jedno z úplne posledných klasických Mini, vyrobené v roku 2000.

MINI - malé autíčko s obrovskou históriou oslavuje 18. augusta - 55 rokov! - 2MINI - malé autíčko s obrovskou históriou oslavuje 18. augusta - 55 rokov! - 3MINI - malé autíčko s obrovskou históriou oslavuje 18. augusta - 55 rokov! - 4MINI - malé autíčko s obrovskou históriou oslavuje 18. augusta - 55 rokov! - 6MINI - malé autíčko s obrovskou históriou oslavuje 18. augusta - 55 rokov! - 7MINI - malé autíčko s obrovskou históriou oslavuje 18. augusta - 55 rokov! - 8

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu