Exkluzívna ochutnávka architektúry a dizajnu je opäť tu!  V dňoch 27. mája 2014 – 01. júna 2014 v Bratislave sa uskutoční už piaty ročník festivalu DAAD – Dni architektúry a dizajnu. Tím organizátorov /architekti Tatiana Kollarová a Štefan Polakovič/ pripravili program tohto ročníka festivalu, počas ktorého prebehne množstvo podujatí súvisiacich s architektúrou a dizajnom.

Značka MINI ako symbol a ikona dizajnu spolupracuje s DAAD už tretí rok. MINI podporuje úlohu slovenského DAAD:
–       komplexne sledovať ďalší urbanistický rozvoj  Bratislavy a Slovenska,
–       propagovať architektúru a konfrontovať ju so svetovou,
–       napomáhať k všeobecnému zvyšovaniu kultúrneho povedomia verejnosti,
–       zoznamovať verejnosť  s víziami budúceho vývoja v architektúre a dizajne.

DAAD 2014-obr.1

Značka MINI v spojitosti s organizátormi chcú opäť pretaviť nespornú energiu architektov, dizajnérov, fotografov, umelcov, módnych tvorcov, grafikov, hudobníkov… tak, aby sa z nej mohol nadýchať každý milovník výbornej architektúry, dobrého dizajnu a kultúry ako takej.

DAAD 2014 sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislavy  Milana Ftáčnika , starostky Starého Mesta Bratislava Táni Rosovej, primátora mesta Košíc Richarda Rašiho a ministra kultúry SR  Mareka Maďariča v spolupráci, Slovenskou komorou architektov /SKA/, Spolkom architektov Slovenska /SAS/, Slovenským centrom dizajnu /SCD/,  a školami VŠVU, FA STU.

Hlavným podujatím DAAD bude prehliadka architektonickej tvorby a dizajnu, architektov a architektonických ateliérov, prezentácia developerských projektov v Bratislave. Prezentácia jednotlivých odvetví sa stane súčasťou mesta Bratislavy a celé mesto tak začne žiť architektúrou a dizajnom.

V Primaciálnom paláci budú predstavené inšpiratívne architektonické a dizajnérske zoskupenia z Holandska, Belgicka, Chile a Slovinska, laureáti mnohých ocenení na západnej scéne.

Najnovšie trendy v oblasti architektúry a dizajnu predstavia v hlavnom programe DAAD 2014 títo hostia:

27. mája 2014 – Bratislava – holandska textilná dizajnerka MARIA BLAISSE _ www.mariablaisse.com,
28. mája 2014 – Bratislava – belgický architekt DIRK SOMERS / BOVENBOUW /_ www.bovenbouw.be,
29. mája 2014 – Bratislava – čílske architektonické duo PEZO VON ELLRICHSHAUSEN_ www.pezo.cl,
30. mája 2014 – Bratislava – slovinskí architekti BEVK PEROVIČ_ www.bevkperovic.com,
v rámci podujatia CLUBOVKA _ www.clubovka.sk
01. júna 2014 – Bratislava – TU

Primaciálny palác, ktorý patrí k najkrajším klasicistickým stavbám Bratislavy, jeho reprezentačné a galerijné priestory budú hostiteľom špeciálnej expozície venované téme dizajnu, architektúry a jedinečnosti v dnešnom svete. Vo výnimočných sálach nájdete prezentácie projektov dizajnérskych štúdii a firiem z oblasti životného štýlu, ktoré do nášho života prinášajú pocit jedinečnosti a vzácnosti. Superdesignstudio je výberová medzinárodná prehliadka súčasného dizajnu nábytku, bytových doplnkov, úžitkového umenia, svietidiel.
Novinkou tohtoročného DAAD je Opendesignstudio – Prehliadka prác mladej generácie domácej scény architektúry a dizajnu v Starej tržnici v Bratislave.

Súčasťou hlavného programu je Superdesignstudio – výberová inštalácia medzinárodného dizajnu, ktorá sa uskutoční v galérii Primaciálneho Paláca, Opendesignstudio v Starej tržnici, Partergallery – prezentacia súčasného slovenského dizajnu vo výkladoch ulíc Laurinska / Panská. V Bratislave budú prebiehať sprievodné podujatia ako  BRATISLOVA, DESIGN WALKS, URBAN MARKET, Vedecká konferencia:RIEŠENIE CENTRÁLNEJ ROZVOJOVEJ OSI PETRŽALKY: NAVRHNÚŤ MESTO V MESTE, konferencia WHATCITY?, výstav a prednáška NA OKRAJI alebo MIESTA ARCHITEKTONICKÉHO VZ(D)ORU a iné.

Sprievodné akcie ako otvorené architektonické ateliéry, výstavy, inštalácie, besedy, semináre, tvorivé workshopy, filmy o architektúre sa budú konať na rôznych miestach v Bratislave – viď program > TU

Na predchádzajúce ročníky DAAD 2010, DAAD 2011, DAAD 2012 a DAAD 2013 prijali pozvanie hviezdy svetového formátu dizajnér JAIME HAYON /Madrid/,  EDOUARD FRANCOIS /Paríž/, fashion designer NASIR MAZHAR / Londýn/, architekt HANSPETER OESTER /Zurich/, LAN / Paríž /, ECDM /Paríž/, TANJA BUIJS /Amsterdam/, CERO 9 /Madrid / Londýn/, taliansky architekt – dizajnér FABIO NOVEMBRE /Miláno/, amsterdamský architekt BJARNE MASTENBROEK z ateliéru SeArch /Amsterdam/ Kodaň, holandský krajinný architekt PIET OUDOLF /Hummelo/, marseillský enfent terrible architektúry RUDY RICCIOTTI /Marseille/, portugalský architekt MANUEL AIRES MATEUS /Lisabon/,  belgický architekt JAN DE VYLDER    z ateliéru DVVT /Gent/, grécke architektonické štúdio POINT SUPREME  /Atény/ a mnohí ďalší.

Architektúra aj dizajn sú zhmotnená inšpirácia, no festival DAAD prinesie aj to nehmotné – motiváciu, dobrú náladu, radosť, energiu ísť za novými spojeniami. DAAD vzrušuje, inšpiruje, vzdeláva, informuje a baví.

DAAD nadväzuje na podujatie CLUBOVKA, ktorá vznikla v roku 2002 a ktorá v roku 2007 získala cenu Prof. MARTINA KUSÉHO za sústavnú a úspešnú osvetovú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry a dizajnu. Počas desiatich rokov priniesla CLUBOVKA na slovenskú scénu vyše 80 osobností svetovej architektúry a dizajnu.

Srdečne vás pozývame!

MINI Clubman Concept-obr.14

Zdroj: BMW Group Slovakia, zdroj fotografií: DAAD

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu