V auguste 1959 začala nová éra pre Spojené štáty Americké aj európsky automobilový priemysel: Havajské ostrovy sa stali 50. štátom USA a prvýkrát sa predstavil klasický model Mini, prvý malý moderný automobil.

Tu sedem modelov, tam šesť hlavných ostrovov. Na jednej strane motory s výnimočne nízkou produkciou emisií, na druhej neúnavne čmudiace sopky. Na prvý pohľad britská automobilová značka MINI a skupinka pacifických ostrovov nemajú nič spoločné – oboje však oplývajú svojim osobitým, uvoľneným šarmom. Značka MINI je pre komunitu fanúšikov po celom svete presne tým, čím je Havaj pre Spojené štáty: vyjadrením číreho pôžitku zo života. No a čírou náhodou obe oslavujú naraz: 21. augusta 1959 sa Havajské ostrovy stali 50. štátom USA, kým klasické vozidlo Mini sa prvýkrát verejnosti predstavilo len päť dní na to, 26. augusta 1959.

Zrodenie klasického modelu MINI pred 54 rokmi znamenalo začiatok jedného z najúspešnejších príbehov v histórii automobilového priemyslu. Toto drobné autíčko podľa návrhu legendárneho Aleca Issigonisa všetkých ohromilo svojim kreatívnym využitím priestoru, ktorým sa maximalizoval priestor pre pasažierov a batožinu bez zbytočného nafúknutia rozmerov vozidla. Klasické vozidlo Mini do praxe uviedol konštrukčné princípy, ktoré ovplyvnili celé generácie malých vozidiel, ako napríklad priečne uloženie motora, pohon predných náprav a kolesá vo všetkých štyroch rohoch vozidla, ktorá sa v DNA vozidiel MINI zachovali dodnes.

 

Jeho športové kvality čoskoro vydláždili cestu k úspechom na závodných okruhoch a autokrosových tratiach po celom svete, pričom korunu veľkej pretekárskej kariéry malého auta predstavujú tri víťazstvá z rely Monte Carlo. Tieto úspechy sa stali ďalším dôvodom nesmierneho uznania – najmä keď sa ich podarilo získať zdanlivo jednoducho, pomocou elegantne nenáročného vozidla neporovnateľne skromnejšieho ako jeho súperi. V tom čase začal svet žasnúť nad iným, zdanlivo jednoduchým športom, rovnako založenom na nesmiernej zručnosti – Havaj svetu priniesol surfovanie. Zvesti o ľuďoch brázdiacich vlny havajského pobrežia na drevených doskách siahajú až do 18. storočia, no až Duke Kahanamoku, rodák z Honolulu, pomohol tejto pohybovej aktivite získať medzinárodnú popularitu. Duke Kahanamoku na olympijských hrách v rokoch 1912 a 1924 získal tri zlaté a dve strieborné medaily v plávaní. Aj napriek svojim olympijským úspechom však dodnes zostáva známy predovšetkým kvôli svojim zásluhám na oživení športového surfovania. Považuje sa za jedného zo zakladateľov skupinky Waikiki boys, ktorá návštevníkov najslávnejšej pláže celej skupiny ostrovov učí surfingu dodnes.

Vyhlásenie Havaja za 50. americký štát a premiéra klasického modelu Mini prišli práve v čase najväčšieho rozkvetu havajského surfového šialenstva. Práve v priebehu 50. a 60. rokov televízne zábery odvážnych kúskov na vlnách malebných pláži havajského „Aloha“ štátu vo veľkom prebúdzali vášne potenciálnych surferov z celého sveta. Na základoch surfingu vznikol celý nový životný štýl definovaný uvoľneným, nekonformným vzhľadom, nekonečnou zábavou a neustálym slnečným svitom. Surf upevnený na streche či v batožinovom priestore auta sa stal symbolom slobody a radosti zo života.

Súčasný rad značky MINI taktiež ponúka spoľahlivých pomocníkov pre takýto životný štýl. Model MINI Countryman si za dva roky od uvedenia na trh stihol získať veľké množstvo fanúšikov aj na Havajských ostrovoch. Okrem štandardného strešného nosiča, na ktorý surfy veľmi jednoducho upevníte, ponúka ešte jeden praktický, moderný prvok: systém pohonu všetkých náprav ALL4, ktorý zdieľa s čerstvo uvedeným modelom MINI Paceman. Vďaka precíznemu ovládaniu rozloženia výkonu medzi všetky štyri nápravy ponúkajú modely MINI Countryman a MINI Paceman špičkovú stabilitu a ovládateľnosť nielen na piesočných plážach, ale aj v tropickom horskom teréne vo vnútrozemí ostrovov. No a vďaka najnovším technológiám motora navyše umožňuje objavovať úplne nové teritóriá všade tam, kde je to povolené. Aj vďaka tomu sa tak opäť môžu stretnúť radosť z jazdy s čistým pôžitkom zo života, keďže sa s ním na všetky tie krásne pláže dostanete oveľa ľahšie.