Minister kultúry Marek Maďarič by v prípade exmoderátorky RTVS Kristíny Kormúthovej zvolil asi miernejší trest. Jej protirómsky výrok, pre ktorý prišla o prácu v RTVS, ale považuje za neprípustný. Povedal to počas dnešnej Hodiny otázok v parlamente.

„Keby som ja subjektívne rozhodoval, zvolil by som v sankciách inú postupnosť. Ako osoba by som možno zvolil miernejšiu sankciu,“ vyhlásil. Kormúthovej výrok považuje za neprípustný bez ohľadu na to, či vznikol pod vplyvom emócií alebo nie. Pri rozhodovaní o sankcii by však minister kultúry zohľadnil aj veľmi rýchlo prejavenú ľútosť. „V tomto zmysle to bola veľmi veľmi prísna sankcia. V RTVS si nastavili latku veľmi vysoko,“ zopakoval Maďarič. Zdôraznil, že on ale nie je človek, „ktorý by mohol v RTVS niečo diktovať“.

Maďarič poukázal aj na rozdiel medzi vyjadreniami verejne známej osoby, ktorou Kormúthová podľa neho je, a osôb, ktoré nie sú verejne známe. „Tu sa bavíme o vyjadrení osoby, ktorá je verejne známa. Platí to aj na nás. Je predsa len trochu rozdiel, keď do verejného priestoru povieme niečo my a ak to povie človek, ktorý nemá s nijakou inštitúciou nijakú súvislosť,“ zdôraznil Maďarič.

Poukázal aj na to, že Kormúthová bola predstaviteľkou inštitúcie, ktorá má istý štatút. Jedno z jeho ustanovení podľa Maďariča hovorí aj o tom, že RTVS vylučuje akúkoľvek formu diskriminácie a pracovníci sú povinní zdržať sa stereotypov v popisovaní rasových, národnostných, etnických, náboženských, sexuálnych a iných sociálnych skupín.

Maďarič odpovedal na otázku opozičného poslanca KDH Jozefa Mikloška. Ten poukázal, že na sociálnych sieťach sa veľa ľudí vyjadruje hrubo a netolerantne a o prácu neprídu. Stalo sa to ale moderátorke, ktorá podľa Mikloška konala v nervovom vypätí. Samotný Mikloško nepovažuje Kormúthovej konanie za profesionálne, ale okamžité vyhodenie sa mu zdá prisilný trest.

Zdroj: TASR, zdroj loga: RTVS

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu