Denník Nový Čas ako prvý informoval o aktivitách zamestnancov verejnoprávnej televízie RTVS, ktorí sa angažujú v kampani politickej strany Roberta Fica Smer. Verejnoprávna televízia by ale mala byť apolitickou inštitúciou.

Moderátor televízie Martin Nikodým, je zároveň moderátorom politických mítingov strany Smer. I napriek tomu, že RTVS si podobné aktivity zamestnancov stráži, Nikodýmovi angažmá v prospech politickej strany televízia odobrila, informoval denník Nový Čas.

„O spolupráci so stranou Smer-SD som vedenie vopred informoval, aby som predišiel konfliktu záujmov. Ak by k nemu malo dôjsť, prispôsobil by som sa tomu, pretože pre mňa je spolupráca s RTVS prioritou a veľmi si ju vážim,“ povedal Martin Nikodým pre denník Nový Čas.

„Pôsobenie pána Nikodýma vzhľadom na to, že sa podieľa iba na moderovaní zábavných programov, RTVS ako konflikt záujmov nevyhodnotila,“ povedala pre denník Nový Čas Dominika Šulková, PR manažérka RTVS.

V kampani strany Smer sa ako moderátori volebných mítingov v minulosti objavil aj Peter Marcin, alebo Katarína Brychtová.

„Pani Katarína Brychtová, ale ani pán Peter Marcin nebudú participovať na kampaniach politických strán v nadchádzajúcich parlamentných voľbách 2016,“ dodala Šulková pre denník Nový Čas.

Keďže televízne tváre sú verejne známe sú často terčom záujmu politických strán, alebo firiem pre účinkovanie do reklám, aby tak cez ich popularitu komunikovali svoje vízie, služby, alebo produkty.

Zákon o Vysielaní a retransmisii napríklad priamo moderátorom televízneho spravodajstva a politickopublicistických programov zakazuje účasť v reklamách.

„Vo vysielaní programovej služby nesmú v reklame ani v telenákupe účinkovať hlásatelia, moderátori a redaktori spravodajských a politickopublicistických programov, a to ani v obraze, ani vo zvuku,“ ako uvádza Zákon o vysielaní a retransmisii v paragrafe 34, v odseku 3.

Nedávno práve takémuto problému čelila RTVS v súvislosti s moderátorkou hlavnej spravodajskej relácie Noviny RTVS Natáliou Žembovou, ktorá vystupovala v referendovom televíznom spote Aliancie za Rodinu.

Žembová v tom čase čerpala materskú dovolenku, ako interná zamestnankyňa RTVS sa ale nakoniec s televíziou dohodla na ukončený pracovnej zmluvy a stala sa hovorkyňou politickej strany KDH. Čítajte viac.

https://www.youtube.com/watch?v=_RcmF68WUtE

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu