Vo štvrtok 26. októbra sa uskutočnila na pôde Primacionálneho paláca v Bratislave diskusia, ktorej sa zúčastnili predstavitelia médií, denníka SME a denníka N, ktorý vznikol odchodom redaktorov zo SME, keď v novembri 2014 prevzala podiel spoločnosti Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft vo vydavateľstve Petit Press finančná skupina Penta. Diskusie sa zúčastnil aj Martin Danko, manažér Penty pre externé vzťahy, ktorý je zároveň aj členom dozornej rady vydavateľstva News and Media Holding, ktoré Penta vlastní.

„Penta je finančná skupina, spájaná s podozreniami z neetického podnikania. O to viac to vzbudzuje obavy“, povedala na diskusii  Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME.

„Jediný človek, ktorý ma môže ovplyvniť je Alexej Fulmek, riaditeľ vydavateľstva,“ dodala Balogová.

Pripomeňme, že Penta Investments spoluvlastní od novembra 2014 vydavateľstvo Petit Press, ktoré denník SME vydáva.

Diskusia sa uskutočnila v Primacionálnom paláci v Bratislave a bola súčasťou podujatia pod názvom Young Journalists for Tomorrow’s Europe. Konala sa pod záštitou mesta Bratislavy, Ambasády USA a Mestského parlamentu mladých:

Ukážka debaty (zdroj: Youtube profil denníka N):

Pozrite si záznam z debaty v angličtine  (zdroj: Youtube profil denníka N).

Penta od roku 2014 buduje na Slovensku mediálny holding, ktorý sa v relatívne krátkom čase stal dvojkou na trhu v tesnom závese za vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovakia.

Verejnosť by preto mohla mať obavy z možného ovplyvňovania obsahu a nezávislosti novinárskej práce, otázkou je ale ich opodstatnenosť, keď zatiaľ žiaden konkrétny prípad zasahovania finančnej skupiny do práce novinárov nebol preukázaný.

Viaceré médiá v Čechách a na Slovensku vlastní aj finančná skupina J&T, ale i podnikateľ a minister financií ČR Andrej Babiš (Agrofert Holding).

Denník N spoluvlastnia zakladatelia softvérovej spoločnosti Eset, keď investíciou vo výške 1,2 milióna eur získali obchodný podiel vydavateľstva N Press.

Prečítajte si aj aktuálny komentár, ktorý napísal zástupca šéfredaktorky denníka SME Tomáš Prokopčák > pozri

O vydavateľstve finančnej skupiny Penta:

Generálnym riaditeľom News and Media Holdingu je Peter Mertus, ktorý predtým pôsobil v najväčšom vydavateľstve na Slovensku v Ringier Axel Springer Slovakia ako generálny riaditeľ.

Súčasťou News and Media Holding sú printové tituly, ako Plus JEDEN DEŇ, Plus 7 dní, Brejk, Trend, Profit, Šarm, Báječná žena, EMMA, Pekné bývanie, Záhradkár, Zdravie, Dobré jedlo, Poľovníctvo a rybárstvo, Mollie tvorí, Včielka a Zornička.

Onlinovými titulmi vydavateľstva sú Aktuálne.sk, Pluska.sk, Centrum.sk, Atlas.sk, TREND.sk, eProfit.sk, Plus7dní.sk, Mediálne.sk, Gazduj.sk, Wanda.sk, Žena.sk, EMMA.sk, MódneTipy.sk, Glanc.sk, DobréJedlo.sk, TRENDreštaurácie.sk a iZdravie.sk.

Vydavateľstvo News and Media Holding vzniklo zlúčením vydavateľstiev Trend Holding, Centrum Holdings a PLUS 7. Minoritný 45% podiel vlastní vo vydavateľstve Petit Press, prostredníctvom spoločnosti NAMAV.

Vydavateľstvo Petit Press okrem najnavštevovanejšieho spravodajského servera na Slovensku SME.sk, ktorý má viac ako dva milióny unikátnych návštevníkov mesačne  vydáva aj viac ako 30 regionálnych a celoslovenských titulov s týždenným predaným nákladom vyše 600 tisíc výtlačkov v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku.

Do jeho portfólia patria okrem siete regionálnych týždenníkov MY aj denníky SME, Új Szó a Korzár a týždenníky, ako Vasárnap, TV Svet, The Slovak Spectator, ale i sieť bezplatných schránkových novín ECHO, mesačníky Lišiak, Doma v záhrade, Magazín zdravia a Natankuj auto.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu