V nedeľu 21. decembra 2014 o 18:00 bude v bratislavskom Pálffyho paláci na Zámockej ulici stará hudba v podaní profesionálneho telesa Musica Aeterna.

Koncert z cyklu STARÁ HUDBA 14 má podtitul ANTIKA V HUDOBNOM BAROKU III a pod vedením umeleckého vedúceho Petra Zajíčka zaznejú diela od G. F. Händla a A. Corelliho – ďalšieho barokového velikána.

Händlova Aminta e Fillide – kantáta pre pre dva soprány, sláčiky a basso continuo patrí medzi najobľúbenejšie diela skladateľa, ktorý ho skomponoval v mladučkom veku. V predvianočnom období zaiste nepoteší len priaznivcov starej hudby, ale celkovo všetkých, ktorí si chcú vychutnať duchovný rozmer Vianoc. Nie len zhon a stres. Koncert ponúka jedinečné obsadenie (sólistov) a teleso špecializujúce sa na starú hudbu, ktorú interpretuje na historických nástrojoch, takže o to bude zážitok silnejší.

Súbor pre starú hudbu Musica Aeterna vznikol roku 1973 z iniciatívy prof. Jána Albrechta. Musica Aeterna hrá od roku 1989 na historických nástrojoch zo 17. a 18. storočia, resp. na ich kópiách. Európska hudba a hudba stredoeurópskej, resp. slovenskej proveniencie 17. a 18. storočia je ťažiskom repertoáru súboru, ktorý bol od roku 1986 organizačne včlenený do Slovenskej filharmónie, kde pôsobil do roku 2005. Umeleckým vedúcim je Peter Zajíček.

Popri koncertoch v Bratislave a na Slovensku účinkuje Musica Aeterna pravidelne aj v zahraničí, pričom zvlášť treba zdôrazniť dlhoročnú spoluprácu s Centrom barokovej hudby vo Versailles, ďalej vystúpenia na významných hudobných festivaloch ako napr. Festival van Vlaanderen, Holland Festival of Early Music Utrecht, Carinthischer Sommer Villach, Régi zenei Napok Sopron, České mezinárodní slavnosti staré hudby Praha, Bach-Tage Berlin, Bachfest Lipsko, Dni starej hudby Bratislava, Barockfest Münster, Swedish Baroque Festival Malmö, BHS, na festivaloch v Zagrebe a Varaždíne, na troch umeleckých zájazdoch v USA a ďalších.

Musica Aeterna pripravila na Vianoce barokové skvosty - obr.1

So súborom pravidelne spolupracovali významní špecialisti pre starú hudbu: Christophe Coin, Paul Colléaux, Peter Harvey, Martin Gester, Paul Goodwin, John Holloway, Jan Kleinbussink, Catherine Mackintosh, Charles Medlam, Siegfried Pank, Andrew Parrott, Christophe Rousset, Olivier Schneebeli, Simon Standage, Melvyn Tan, John Toll.

Z doteraz viac ako 15 CD nahrávok viaceré získali mimoriadne ocenenia, napr. Diapason d´Or roku 1994, 1995 a 2002 za komplet Concerti grossi Georga Muffata, alebo Cannes Classical Awards – Midem 2003 za participáciu na nahrávke Sub olea pacis… od J. D. Zelenku.

Rada Konferencie Biskupov Slovenska udelila súboru v roku 2006 čestné uznanie za osobitý prínos o kresťanské hodnoty v kultúre na Slovensku. Medzinárodná kritika vysoko hodnotí umelecké výsledky súboru, neraz ho zaraďuje medzi najlepšie telesá svojho druhu v Európe.

George Sandová

Musica Aeterna pripravila na Vianoce barokové skvosty - titulka

[message_box title=““ color=“red“]

MUSICA AETERNA
umelecký vedúci Peter Zajíček
sólisti: Martina Masaryková, soprán
Aneta Hollá, soprán

Účinkujú:
Peter Zajíček, husle
Peter Zelenka, husle
Gabriel Szathmáry, husle
Adam Szendrei, husle
Michaela Čibová, violončelo
Ján Prievozník, violone
Jana Zelenková, spinet
Igor Herzog, teorba
Jakub Mitrík, teorba

Program:
G. F. Händel: Aminta e Fillide
kantáta pre pre dva soprány, sláčiky a basso continuo

Ouverture
Recitativo Arresta il passo, ninfa (Aminta)
Aria Fermati, non fuggir (Aminta)
Recitativo Questa sol volta almeno (Aminta, Fillide)
Aria Fiamma bella (Fillide)
Recitativo Credi ai miei detti (Aminta, Fillide)
Aria Forse un giorno (Aminta)
Recitativo In vano (Fillide, Aminta)
Aria Fu scherzo, fu gioco (Fillide)

Sonata op. 5 č. 4, Passacaille
Recitativo Libero pi fugga dal laccio (Fillide, Aminta)
Aria Se vago rio (Aminta)
Recitativo D´un incognito foco (Fillide)
Aria Sento che il Dio bambin (Fillide)
Recitativo Felicissimo punto (Aminta)
Aria Al dispetto di sorte crudele (Aminta)
Recitativo Vincesti, Aminta (Fillide)
Aria E un foco quel d´amore (Fillide)
Recitativo Gloria bella di Aminta (Aminta, Fillide)
Duo Per abbater il rigore (Aminta, Fillide)

Vstupenky v cene 5 EUR budú v predaji hodinu pred koncertom.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva Kultúry SR.[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu