Už v piatok 4. júla sa začne tohtoročný 49. medzinárodný filmový festival Karlove Vary. Pravidelné zastúpenie slovenskej kinematografie v jeho programe sleduje verejnosť so záujmom, tento rok sa naše filmy objavia až v siedmich programových sekciách festivalu a v troch častiach Industry programu pre filmových profesionálov. Festival potrvá do soboty 12. júla.

Pozrite si katalóg >> TU

Do Súťaže dokumentárnych filmov vybral programový tím festivalu dlhometrážny debut Comeback /na fotografii hore/ slovenského dokumentaristu Mira Rema, ktorý vstúpil do povedomia verejnosti ešte ako študent bratislavskej VŠMU. Vtedy sa jeho krátky film Arsy-Versy z roku 2009 zaradil medzi najoceňovanejšie filmy v histórii školy. Jeho film Comeback na tému reintegrácie väzňov do spoločnosti sa odohráva  v najstráženejšej slovenskej väznici v Ilave a kladie si otázku, či recidivisti dokážu začať odznova.

„Chcel som spracovať tému ťažšieho kalibru,“ povedal o pozadí vzniku filmu Miro Remo. „Od detstva som z vlaku a od ilavskej babky sledoval, čo je za múrmi basy, budila rešpekt. Vrátil som sa, aby som si splnil svoj detský sen. Čakal som, že uvidím niečo, čo som ešte nevidel – a naozaj to bolo dobrodružné, aj navzdory negatívnym emóciám, ktoré k téme recidívy patria.“ Film bude na festivale v Karlových Varoch uvedený vo svetovej premiére.

Pre slovenskú kinematografiu je významná aj svetová premiéra hraného filmu V tichu, známeho pod pôvodným názvom Denník Agáty Schindlerovej, ktorého na karlovarskom festivale čaká Zvláštne uvedenie. Majoritný slovensko-český film nakrútil režisér Zdeněk Jiráský a mapuje v ňom osudy židovských hudobníkov, ktorých mená sa ocitli v Lexikóne Židov v hudbe z roku 1940 v Nemecku. Koprodukčným partnerom filmu V tichu je Slovenský filmový ústav (SFÚ).

V ďalších programových sekciách festivalu sa premietnu filmy, na ktorých sa podieľalo Slovensko ako minoritný koprodukčný partner. Medzinárodnú premiéru bude mať na MFF Karlove Vary koprodukčný česko-slovensko-nemecký film Fair Play režisérky Andrey Sedláčkovej. Príbeh mladej športovkyne Anny v podaní slovenskej herečky Judit Bárdos rozpráva o dopingu v prostredí vrcholového športu v 80. rokoch minulého storočia a vo Varoch je zaradený do Hlavnej súťaže.

Ďalších päť minoritných koprodukcií sa premietne v nesúťažných sekciách. Svetovú premiéru bude mať na festivale tragikomédia Rudolfa Havlíka Zejtra napořád, uvedená v sekcii Hlavný program – Mimo súťaž, film Eugéniové režiséra Pavla Štingla v sekcii Dokumentárne filmy – Mimo súťaž a v prehľadovej sekcii pod názvom České filmy 2013 – 2014 sa premietnu filmy Jako nikdy Zdeňka Tyca a Klauni Viktora Tauša. Do špeciálnej sekcie Návraty k prameňom je pri príležitosti udelenia Ceny FIAF režisérovi Janovi Švankmajerovi zaradená snímka Šílení (2005).

Tvorcovia slovenských filmov navštevujú filmový festival v Karlových Varoch aj ako účastníci jeho programu Film Industry. Takto sa filmovým profesionálom v časti Works in Progress predstavia pripravované projekty Koza režiséra Ivana Ostrochovského, road movie o starnúcom olympijskom boxerovi v mušej váhe, a minoritné koprodukcie Malá z rybárne v réžii Jana Baleja, moderná bábková rozprávka Malá morská víla zasadená do súčasných kulís moderného veľkomesta, a Červený pavúk poľského režiséra Marcina Koszałku, ktorý sa odohráva v 60. rokoch minulého storočia a sleduje príbeh mladého masového vraha. V časti Docu Talents from the East sa bude prezentovať pripravovaný dokumentárny film Mareka Mackoviča Okhwan. Mission Impossible.

Tri projekty úspešných slovenských tvorcov sú zaradené aj do prezentácie českých a slovenských filmov Pitch & Feedback, zameranej na získanie medzinárodných koprodukčných partnerov, ktorá sa na MFF Karlove Vary v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) a Českým filmovým centrom Národního filmového archivu (NFA) Praha koná s úspechom už po tretíkrát. Pred medzinárodným odborným publikom sa budú prezentovať pripravované filmy Erik Juraja Lehotského, Kerkár Martina Repku a film Miry Fornay Cook, F**k, Kill (Žaby bez jazyka). Mira Fornay bude na karlovarskom festivale zároveň členkou Hlavnej poroty, v Porote FIPRESCI bude slovenským zástupcom filmový publicista Viliam Jablonický.

Zo sprievodných podujatí sa v pondelok 7. júla o 20.00 hod. uskutoční na terase hotela Thermal v Karlových Varoch tradičné spoločenské stretnutie na počesť uvádzaných slovenských filmov.

Na pôde MFF Karlove Vary bude zabezpečený aj predaj filmových publikácií a DVD nosičov zo SFÚ, ktoré záujemcovia nájdu vo festivalovej predajni v hoteli Thermal. Bude medzi nimi napríklad aj reprezentatívna obrazová publikácia v anglickom jazyku Best of Slovak Film, ktorá bola vlani na karlovarskom festivale za účasti autora, britského filmového publicistu Petra Hamesa, slávnostné pokrstená a stretla sa s veľkou odozvou verejnosti a mnohé ďalšie.

Zdroj: Slovenský filmový ústav (SFÚ)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu