ilustračná foto koláž: mediawatch.dog, zdroj foto: pixabay.com

Skupina používateľov sociálnej siete Twitter podala nedávno žalobu na amerického prezidenta. Donald Trump si týchto používateľov zablokoval na svojom verejnom účte, čo títo ľudia vnímajú ako porušenie ich ústavných práv.

V USA momentálne riešia zaujímavé súdne spory, ktoré sa týkajú vysokopostavených politikov. Najnovšia je žaloba proti prezidentovi USA, ktorý na svojom Twitter účte Donald J. Trump@realDonaldTrump po sérií kritických komentárov zablokoval prístup niekoľkým používateľom. Informáciu priniesol portál arstechnica.com.

Toto, ale nie je prvé podanie žaloby na osobu z prostredia politiky v USA, ktorá sa týka blokovania prístupu na účet sociálnej siete. Nie je to tak dávno, čo sa v tejto krajine zaoberali žalobou, ktorú za zablokovanie prístupu na verejný účet osoby z politiky podal jeden z občanov USA.

Konkrétne sa jednalo o podanie žaloby na Phyllis Randall, ktorá je predsedkyňou dozornej rady Loudoun County Virginia (Loudoun County Virginia je kraj USA, ktorý ma rozlohu 1 349 km² a jeho hlavné mesto je Leesburg).

Softvérový konzultant Brian Davison podal na Phyllis Randall žalobu za to, že mu na 12 hodín zablokovala prístup na jej účet na Facebooku.

Sudca James Cacheris, ktorý sa prípadom zaoberal, ale neuložil žiadny trest pre Phyllis Randall, hoci vyhlásil, že sa dopustila kardinálneho hriechu proti prvému dodatku Ústavy USA, keď na svojom Facebook účte zablokovala prístup osobe, ktorá upozorňovala na korupciu v kraji.

„Potlačenie kritického komentára týkajúceho sa volených predstaviteľov je podstatnou formou diskriminácie, proti ktorej prvý dodatok ochraňuje,“ uviedol k prípadu sudca James Cacheris, ktorého vyjadrenie zverejnil portál arstechnica.com.

Sudca zároveň poukázal na skutočnosť, že tento prípad vzbudzuje dôležité otázky o ústavných obmedzeniach platných pre účty na sociálnych sieťach, ktoré patria vo voľbách zvoleným úradníkom.

Súdna žaloba podaná na prezidenta Donalda Trumpa je podobná ako žaloba podaná na Phyllis Randall. „Účet Donald J. Trump@realDonaldTrump na Twitteri funguje niečo ako digitálna mestská radnica, ktorú prezident a jeho poradcovia používajú na komunikáciu s verejnosťou, s tým, že členovia verejného publika využívajú možnosť odpovedania na informácie a správy, ktoré na tomto účte zverejňuje prezident a jeho poradcovia, čo v podstate funguje ako fórum na vzájomné vymieňanie si názorov,“ zverejnil definíciu Twitter účtu, podľa dokumentu zaregistrovaného na federálnom súde v New Yorku, web arstechnica.com.

Nuž blokovanie prístupu verejnosti na takýto účet je veľmi otázne. Prezident Donald Trump ani jeho poradcovia sa k podanej žalobe zatiaľ nevyjadrili.

O nejasnostiach a komplikovanej problematike spravovania účtov na sociálnych sieťach, ktoré patria osobám z politického prostredia sa dodatočne vyjadril aj sudca James Cacheris, jeho vyjadrenie zverejnil portál arstechnica.com, ktorý sa zaoberal prípadom s Phyllis Randall.

Podľa neho, nie vždy je protiústavné blokovať komentáre niektorých používateľov, pretože majitelia účtov musia mať možnosť bojovať s takzvanými trollmi.

Takisto je na mieste odstraňovanie komentárov, ktoré sú napríklad mimo témy alebo opakované odosielanie nevhodného obsahu do diskusie, čo by mohlo spôsobiť, že on-line fóra štátnych úradníkov by stratili svoj účel.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu