Filipíny sú považované za krajinu Facebooku. Počet používaných smartfónov je tu vyšší ako je počet obyvateľov. A počet Filipíncov, ktorí sú na Facebooku je až 97%.

Lenže nie všetko okolo používania tejto najväčšej sociálne siete na Filipínach je pozitívne. Podľa informácií, ktoré zverejnil bloomberg.com Facebook sa na Filipínach stal zbraňou v rukách tunajšej vlády.

Rodrigo Duterte už počas kandidatúry na prezidenta Filipín, dokázal aj vo veku 71 rokov, využiť silu sociálnych médií počas svoje kampane.

V čase svojej kandidatúry si Duterte najal stratégov, ktorí dokázali s jeho skromnou prítomnosť v on-line prostredí urobiť zásadný zvrat.

Zodpovední ľudia vytvorili armádu Facebook osobností a blogerov po celom svete, ktorí horlivo podporovali Duterteho.

Ani uznávaná filipínska novinárka Maria Ressa, ktorá je spoluzakladateľkou on-line média Rappler, v tom spočiatku nevidela problém.

Považovala to dokonca za využitie dovtedy nevyužitého potenciálu. „Duterteho kampaň na sociálnych médiách bola pokroková,“ uviedla pre bloomberg.com Maria Ressa.

Zmena nastala, keď bol Duterte v máji 2016 zvolený za prezidenta. Nový prezident zmenil Facebook na zbraň. „Rovnaké osobnosti na Facebooku, ktoré pomocou nečestných praktík bojovali za víťazstvo Duterteho, sa dostali do paláca Malacañang. Odtiaľ sa postupne zbavujú svojich protivníkov, vrátane prominentnej senátorky a aktivistky za ľudské práva, ktorá sa stala cieľom ich zlých útokov v on-line prostredí a nakoniec bola po obvinení z brania peňazí od obchodníkov s drogami aj uväznená,“ uviedol bloomberg.com.

Aj novinárka Maria Ressa praktiky nového prezidenta pocítila na vlastnej koži. Chcela použiť rovnaké metódy ako prezident Duterte a na sociálnej sieti začala voči nemu písať kritické články, no čoskoro sa Facebook obrátil proti nej.

Spať k Duterteho prezidentskej kampani. V súvislosti s prezidentskou kampaňou na Filipínach, po mnohých žiadostiach spoločnosť Facebook poslala na Filipíny troch svojich zamestnancov. Títo traja ľudia zasvätili jednotlivé tímy zodpovedné za kandidatúru prezidentských kandidátov, do tajomstiev používania sociálnej siete.

Duterte a jeho tím využili získané poznatky a vybudovali prelomovú on-line kampaň. Hoci Facebook zaznamenal aj nejaké sťažnosti na nekalé praktiky v súvislosti s Duterteho prezidentskou kampaňou, po víťazstve Duterteho urobili to, čo robí spoločnosť pre vlády po celom svete. Znamená to, že Facebook ponúkol Duterteho vláde služby, ktoré jej pomôžu maximalizovať potenciál zo sociálnej platformy.

V krajinách ako sú Filipíny, dokáže Facebook presvedčiť svojich inzerentov, že ich platforma je pre ľudí jedinou verziou internetu, ktorú poznajú.

V minulosti vlády videli vo Facebooku a iných sociálnych sieťach hrozbu, no dnes ich dokážu využívať vo svoj prospech. Prostredníctvom sociálnych sietí sa zbavujú svojich oponentov a kritikov.

Tento fenomén, niekedy nazývaný ako „vlastenecké trollie farmy“, zahŕňajú používanie cieleného prenasledovania a propagandy, ktoré majú vyvolať dojem, že vládnuca trieda má organickú podporu.

Veľa aktivít pre tieto trollie farmy vykonávajú ľudia, ktorí danej propagande skutočne veria, ale podľa zistení bloomberg.com existujú dôkazy, že niektoré vlády, vrátane tej Duterteho, platia ľudí, aby útočili proti súperom.

Po tom ako Maria Ressa začala písať voči prezidentovi Dutertemu kritické články, pocítila silu súčasnej vlády na vlastnej koži.

Ona sama aj portál Rappler na sociálnej sieti Facebook čelili útokom vlády, ktorá proti nim viedla rozsiahlu kampaň, v ktorej sa Marii vyhrážali znásilnením. Podľa informácií bloomberg.com dostala Maria Ressa až 90 správ o vyhrážaní sa znásilnením za jednu hodinu.

Facebook doposiaľ nedokáže vysvetliť ako chce zabrániť takémuto zneužívaniu. Hoci sociálna sieť rozšírila počet zamestnancov, ktorí riešia bezpečnostné problémy, zvýšila počet tretích strán na kontrolu faktov vo zverejňovanom obsahu a tiež na užšiu koordináciu s vládami, kde cieľom je nájsť zdroje šírenia falošných informácií, situácia sa nezlepšila. A má to zrejme svoj jasný dôvod.

Bloomberg.com poukazuje na skutočnosť, že o tom, čo zostane na platforme a čo bude zablokované či odstránené sa stále rozhoduje subjektívne, často sú to tretie zmluvné strany, ktoré sa vo väčšine prípadov nachádzajú na Filipínach ako dlhodobý outsourcingový uzol.

Facebook na Filipínach v súčasnosti podniká kroky v podobe bezpečnostných seminárov, počas ktorých sa snaží novinárov a pracovníkov neziskových organizácii vzdelávať o tom ako napríklad zablokovať osobu, ktorá ich obťažuje alebo nahlásiť zneužívajúci obsah.

Okrem toho podľa informácii bloomberg.com spoločnosť Facebook tvrdí, že za túto nepriaznivú situáciu na Filipínach môže to, že krajina sa stala príliš rýchlo on-line a doteraz sa ešte nestotožnila s pravidlami používania internetu.

Maria Ressa pre bloomberg.com uviedla, že podľa nej Facebook neurobil nič, aby sa vyrovnal so základným problémom šírenia klamstva.

Zdá sa, že Facebook proti vláde Duterteho nepôjde aj preto, že v novembri 2017 ohlásil nové partnerstvo s jeho vládou. Ako súčasť svojho úsilia o položenie podmorských káblov po celom svete, spoločnosť Facebook súhlasila s tým, že bude spolupracovať s filipínskou vládou a bude pracovať na dokončení úseku, ktorý by obišiel náročný úsek Luzon, kde boli podmorské káble v minulosti poškodené tajfúnmi a zemetrasením.

Facebook bude financovať podmorské linky na Filipíny a poskytne filipínskej vláde stanovenú šírku pásma. Filipínska vláda bude stavať káblové stanice a inú potrebnú infraštruktúru.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu