Tím špičkových manažérov spoločnosti Google pricestoval na Kubu, aby podporovali neobmedzený prístup k internetu, informoval nezávislý webový portál 14ymedio.com, ktorý v máji spustila známa kubánska blogerka Yoani Sánchezová. Google ani kubánska vláda k návšteve manažérov neposkytli žiadne vyhlásenie.

Kuba neumožňuje svojim občanom voľný prístup k internetu – na ostrove ho má iba 2,6 milióna z celkovo viac ako 11 miliónov obyvateľov krajiny. Väčšina z tých, ktorí majú prístup, si môžu prezerať len štátom preverené a kontrolované webové stránky.

Keď Sánchezová spustila svoju stránku 14ymedio.com do prevádzky, všetci kubánski čitatelia boli automaticky presmerovaní na inú stránku, ktorá propagovala oficiálnu stranícku líniu a Sánchezovú ostro kritizovala.

Kubánska vláda sa pokúša Sánchezovú diskreditovať pomerne často, keď o nej tvrdí, že je šíriteľkou západnej propagandy, ktorú dobre platí americká vláda.

Názov 14ymedio.com súvisí s rokom, keď denník začal vychádzať, ako aj „na počesť“ 14. poschodia domu v Havane, kde sa nachádza byt, v ktorom Sánchezová už vyše sedem rokov píše svoje známe blogy Generácia Y venované každodennému životu i politike na Kube.

Zdroj: TASR, zdroj grafiky: reprefoto Google

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu