Už túto nedeľu 29. júna sa v poľskom meste Lagów začne filmový festival krajín strednej a východnej Európy Lubušské filmové leto. V programe jeho aktuálneho 43. ročníka je slovenská kinematografia zaradená do všetkých súťažných sekcií festivalu. Na prehliadke, ktorá potrvá do nedele 6. júla, sa spolu premietne štrnásť slovenských filmov, pričom jedenásť sa bude uchádzať o priazeň poroty.

Filmový festival Lubušské filmové letoLubuskie Lato Filmowe vznikol v roku 1969 v meste Lagów ako prehliadka poľského hraného filmu. Od roku 1990 sa z neho stal medzinárodný filmový festival s dôrazom na snímky z postkomunistických krajín strednej a východnej Európy. Súčasťou prehliadky sú každoročne aj diskusné fóra a semináre.

V Súťaži celovečerných hraných filmov bude slovenskú kinematografiu reprezentovať päť titulov. Patria k nim divácky najúspešnejší domáci film minulého roka Kandidát /na titulkovej fotografii/ debutujúceho režiséra Jonáša Karáska, druhý celovečerný film talentovaného režiséra Juraja Lehotského Zázrak, film Mátyása Priklera Ďakujem,  dobre a dve minoritné koprodukcie Jako nikdy Zdeňka Tyca a Klauni Viktora Tauša.

Na medzinárodnom festivale Lubušské filmové leto si zasúťaží až jedenásť slovenských filmov - Film Kauza Cervanova
dokument režiséra Róberta Kirchhoffa Kauza Cervanová

 

Vo výbere Súťaže dokumentárnych filmov je dokument Róberta Kirchhoffa Kauza Cervanová, ktorý na vlečúcom sa prípade vraždy mladej medičky vypovedá o stave slovenskej justície. Do sekcie je zaradený aj film Banícky chlebíček Romana Fábiana z banskej oblasti Horného Gemera a dva študentské filmy z bratislavskej Vysokej školy múzických umení (VŠMU), a to absolventský dokument Petra Zákuťanského Odchod na korze o stope, ktorú vo východoslovenskom Sabinove zanechalo nakrúcanie oscarového filmu Jána Kadára a Elmara Klosa Obchod na korze, a dokument Kristíny Lapšanskej Jasná myseľ.

Slovenská zastúpenie máme aj v Súťaži krátkych filmov, odpremietajú sa v nej hraný film Výstava Petra Begányiho a Andreja Kolenčíka o malom regionálnom múzeu, kam ešte nedorazil ekonomický boom, a krátky film Jany Minárikovej o človeku, ktorý chcel byť rybou Homo Ciris. Prehliadky sa osobne zúčastní aj Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu.

Slovenské filmy v súťažných sekciách tak zabojujú o ocenenia Zlaté hrozno, Strieborné hrozno a Bronzové hrozno v kategóriách hraný, dokumentárny a krátky hraný film. Okrem súťažných sekcií budú slovenské filmy tento rok uvedené aj v sekcii Panoráma.

Pandy_rezia Matúš Vizar 01
Pandy režiséra Matúša Vizára

 

Premietať sa budú aj dokument Exponáty alebo príbehy z kaštieľa Pala Korca a krátke animované filmy Pandy Matúša Vizára a Sneh Ivany Šebestovej.

V minulom roku bol na prehliadke Lubušské filmové leto ocenený aj slovenský film, cenu Strieborné hrozno získala dokumentárna hra Mareka Šulíka a Jany Bučky Zvonky šťastia.

 

Zdroj: Slovenský filmový ústav, na fotografii hore je záber z filmu Kandidát režiséra Jonáša Karáska – zdroj foto SFÚ, Pandy režiséra Matúša Vizára – zdroj foto Fest Anča

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu