V službe YouTube sa objavil znepokojujúci trend. Na mnohých účtoch sú zverejňované videá zamerané na deti v kompromitujúcich, krutých alebo v hrôzostrašných situáciách. Tieto videá majú milióny zhliadnutí.

Informáciu zverejnil buzzfeed.com vo svoje sekcii News, našiel na platforme YouTube niekoľko videí, z ktorých mnohé zrejme pochádzajú z východnej Európy.

V týchto videách sú zobrazené malé deti, ktoré sú väčšine prípadov príliš sporo oblečené. V mnohých prípadoch sú zviazané lanom cez ústa majú lepiacu pásku a niekedy plačú alebo je na nich vidieť strach.

V iných videách sú deti unesené alebo sa s dospelou osobou hrajú na lekára. Videá často obsahujú nejasné témy ako injekcie, jedenie pochybného jedla ako ihličie a podobne.

Mnohé z týchto kanálov na YouTube sú overené a majú desiatky miliónov zobrazení. Videá boli z platformy odstránené krátko na to, ako ich BuzzFeed News dala do pozornosti YouTube.

Situácia okolo platforiem Youtube, Facebook, Google, Twitter a Instagram je dlhodobo napätá a neustále sa vynárajú nové a nové kauzy upozorňujúce na nebezpečné praktiky podivných používateľov.

Youtube v priebehu niekoľkých posledných týždňov čelil veľkej kritike, ktorá sa na najväčší internetový server zdieľaných videí vzniesla po správach o znepokojujúcich animovaných videách či inom bizarnom obsahu, ktorý bol zameraný na deti. Tieto videá používajú znaky priateľské k rodine a niektoré z nich neboli zachytené filtrami v službe YouTube Kids.

Všetky videá s deťmi, ktoré BuzzFeed News posudzoval, boli živé akcie, zdanlivo vytvorené dospelými. Spoločne tvoria obrovský, znepokojujúci a nebezpečne populárny súbor videí, ktoré až donedávna existovali na platforme YouTube bez toho, aby boli monitorované.

Posledné dni, ale poukazujú na to, že situácia sa mení. Krátko na to, ako BuzzFeed News upozornil YouTube na množstvo overených účtov, kde sa nachádzajú stovky znepokojujúcich videí zobrazujúcich deti v núdzi, sa veci začali meniť.

Počas nasledujúceho dňa po nahlásení tohto obsahu boli všetky videá aj účty, na ktoré BuzzFeed News upozornil, pozastavené z dôvodu porušenia pravidiel služby YouTube.

YouTube informoval BuzzFeed News, že tieto odstránenia boli súčasťou plánovaného úsilia bojovať proti tomuto typu obsahu a aj to, že niektoré účty a videá, na ktoré BuzzFeed News upozornil už boli naplánované na pozastavenie alebo zrušenie.

YouTube v posledných týždňoch odstránilo viac ako 50 kanálov a tisíce videí. Tieto odstránenia sú podľa informácií z článku na buzzfeed.com v sekci News súčasťou väčšieho úsilia, ktoré je zamerané na odstránenie vykorisťujúceho obsahu na platforme.

Minulý týždeň spoločnosť ukončila ToyFreaks, masívne populárny účet, ktorý prevádzkuje Greg Chism, na ktorom zverejňuje videá hraničiace so zneužívaním detí.

Na účte sa zobrazovali videá s Chrisovými dcérami, kde kričali od strachu, kúpali sa, predstierali, že sú úplne malé deti, vypľúvali jedlo a mnoho ďalších nedôstojných a ponižujúcich vecí. V čase zablokovania účtu mal Greg Chism 8-miliónov nasledovníkov.

O zrušení účtu Grega Chism hovorí vo svojom príspevku na YouTube napríklad aj USA news & more.

Ako píše vo svojom článku buzzfeed.com v sekcii News, YouTube na svojom firemnom blogu napísal, že sa zaväzuje ku komplexnému riešeniu tejto záležitosti tým, že ošetrí medzery v uplatňovanej právnej politike. Daným dňom, v ktorom bol príspevok na blogu uverejnený, spoločnosť začala očisťovať platformu od účtov, ktoré vykazujú ohrozovanie detí.

YouTube z týchto videí odstráni aj reklamy. Podľa informácií z článku na buzzfeed.com YouTube od júna 2007 odstránil reklamy na niekoľkých miliónoch takýchto videí.

Platforma má naplánovanú aj novú iniciatívu, súčasťou ktorej bude zakázané komentovanie videí s deťmi, ktoré ich zobrazujú v citlivých situáciách.

Sociálna sieť pre zdieľané videá bude tiež poskytovať poradenstvo vo forme písomných pokynov pre tvorcov, ktorí vytvárajú obsah priateľský k rodine.

Nakoniec YouTube uviedol, že bude pracovať s odborníkmi na bezpečnosť detí, aby mohli naďalej identifikovať znepokojujúce trendy, ako je napríklad ten, na ktorý upozornil Buzz Feed News. Okrem toho YouTube zmení aj overovanie účtov a pridá do tejto činnosti ľudský faktor, čiže overovanie nebude čisto automatizované.

Znepokojujúce na celej tejto situácii je skutočnosť, že YouTube bol na tieto videá s deťmi upozorňovaní už dlhšie, no „ľady sa pohli“ až, keď sa do situácie zapojil BuzzFeed News.

Mnoho osôb, ktoré na YouTube prevádzkujú účty s dôveryhodným obsahom upozorňovalo platformu na tieto videá, no nič sa nedialo. Až keď sa títo ľudia obrátili na BuzzFeed News došlo k zásadným zmenám.

BuzzFeed News sa intenzívne zapojil do prešetrenia celej situácie a následne sa so znepokojivými zisteniami obrátil na YouTube, čo malo za následok blokovanie týchto účtov.

Videá nahraté na platformu YouTube, v ktorých hrajú detskí herci predstavujú pre platformu osobitnú výzvu v snahe zmierniť potenciálne zneužívajúci obsah na svojich stránkach.

Súčasťou týchto sporných videí je mnoho takých, ktorých nevhodný obsah môže byť pre algoritmus ťažko rozoznateľný. V niektorých prípadoch videá balansujú na hranici medzi hraným stvárnením zneužívania a skutočným zneužívaním.

Podľa informácie z článku na BuzzFeed News YouTube sa zaviazal, že má v pláne pokračovať v rozvíjaní svojich politík voči používateľom, ktorí sa budú pokúšať na svojich účtoch zverejňovať znepokojujúci obsah tohto druhu.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu