Milan Ondrík (zdroj: RTVS)

RTVS ešte minulý rok priniesla v novom šate reláciu Chvíľka poézie. Budúco týždňovou si pripomenie obete holokaustu, tvorcovia si preto za miesto natáčania vybrali židovský cintorín v Námestove, kde vandali zničili desiatky náhrobných kameňov.

Televízna Dvojka ju odvysiela v pondelok 27. januára o 21:20 k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu.

„To, čo sa udialo v Námestove a v Rajci, otriaslo celou našou spoločnosťou, preto sme sa rozhodli byť aktuálni a zareagovať výberom miesta. Svojím spôsobom to chápem ako ospravedlnenie našej spoločnosti za tento čin,“ uviedol režisér Juraj Johanides.

Židovskú modlitbu modlenú pri stavaní náhrobného kameňa recitoval Milan Ondrík. „Keď som mu navrhol spoluprácu na tejto básni, bez najmenšieho zaváhania súhlasil. Milan sám pochádza z tohto kraja, narodil sa a vyrastal len niekoľko kilometrov od zničeného cintorína v Námestove. O to osobnejšia preňho bola výpoveď pri práci na tejto modlitbe,“ prezradil Johanides.

Hlavným kameramanom bol Igor Luther. Báseň do slovenčiny preložila Oľga Horská.

Autor námetu a režisér Juraj Johanides vdýchol Chvíľke poézie novú, modernú formu. Vychádza pritom z toho, že poézia sa nachádza v každej životnej situácii vždy a všade.

„A táto myšlienka je pre mňa kľúčom, podľa ktorého sa poézia dá priblížiť aj súčasnej generácii. Pri Vianočnej modlitbe sme napríklad pracovali s motívom ľudí bez domova, ktorí priniesli do spracovania autenticitu a silu výpovede,“ vysvetlil Juraj Johanides.

Slovenská poézia je podľa neho veľmi rozmanitá, bohatá a dokáže kultivovať správanie ľudí. „Každý mesiac sú v kalendári významné dátumy a historické momenty, ktoré by sme chceli zaujímavo spracovať tak, aby sa poézia stala prirodzenou súčasťou života divákov RTVS,“ dodal režisér.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu