Fotografiu údajného preukazu ŠtB, ako spolupracovníka Jána Benčíka, zdielajú podľa SME najmä stránky prepojené na Kotlebovu ĽSNS. V zozname príslušníkov ŠtB sa ale meno Benčík nenachádza vôbec.

„Preukaz na seba pritiahol množstvo pozornosti aj nenávistných komentárov. Overiť jeho pravosť je pritom veľmi jednoduché: aj laikovi stačí pohľad do zoznamu príslušníkov ŠtB alebo do registračných protokolov ŠtB na stránke Ústavu pamäti národa. Meno Ján Benčík sa v registračných protokoloch spomína dvakrát, pričom ide o ľudí narodených v rokoch 1912 a 1936. Tieto dátumy vylučujú, že by šlo o známeho aktivistu,“ uviedlo SME.

Meno Ján Benčík je vedené len v kategórii „signálny zväzok“ a preverovaná osoba, t.j v kategóriách, ktoré primárne neznamenali spoluprácu s ŠtB.

Preukaz s fotografiou Jána Benčíka, ktorú šíria neonacistické stránky na Facebooku, obsahuje súčasnú podobu tohto občianskeho aktivistu, pred rokmi vyzeral určite inak.

Celá publikovaná správa je nezmysel, hoax, je šírený s cieľom poškodiť Jána Benčíka, ako aktivistu, ktorý bojuje práve proti neonacistom.

„Sfalšovaný preukaz napriek tomu na sociálnej sieti zbiera lajky a nenávistné komentáre. „Je to veľmi chabá fotomontáž,“ reagoval Benčík pre SME.

Ján Benčík sa vo svojich blogoch pravidelne venuje konšpirátorom a odhaľovanou prejavov extrémizmu. Často preto čelí nenávistným prejavom v internetovom prostredí.

„Existujú samozrejme aj zoznamy príslušníkov Štátnej bezpečnosti a je možné si overiť, že moje meno sa medzi nimi nenachádza. Nikdy som s touto zločineckou inštitúciou, na rozdiel od viacerých osôb z kruhov, ktoré sa snažia o moju diskreditáciu, nemal nič spoločné. No a nakoniec, keďže som v roku 1990 bol v parlamentných voľbách na kandidátke VPN, ktorá ako jediná zo strán, ktoré sa vtedy zúčastnili volieb, dala svojich kandidátov lustrovať, mám aj negatívne osvedčenie z vtedajšieho Federálneho ministerstva vnútra, podpísané Jánom Langošom. Chce niekto vážne spochybniť podpis tohoto mimoriadne čestného človeka?,“ uviedol vo svojom blogu Ján Benčík.

V skutočnosti  ide o fotomontáž preukazu vyšetrovateľa ŠtB, Milana Moučku:

Nedávno voči Jánovi Benčíkovi zaútočil i poslanec Sme rodina a majiteľ Fun rádia Boris Kollár, ktorý často prezentuje svoje protimigrantské postoje.

Kollár v minulosti v rámci politickej propagandy nazval Jána Benčíka nacistom a vyzval ho aby vrátil ocenenie Bilea vrana. „Tento udavač ŠT Benčík sa pekne chytil do pasce! On je vlastne fašista! Farizej! Lajkuje a podporuje človeka ktorý tvrdí a popiera holokaust popiera genocídu ktorú majú na svedomí Banderovci! Zavraždili státisíce ľudí! A takéhoto človeka udavač Benčík podporuje a to len kvôli tomu lebo polial farbou sochu Biľaka! Pán udavač Benčík vráťte ocenenie Biela vrana! Nezaslúžite si ho ste fašista a podporovateľ Banderovcov! Nemáte viac morálne právo mať toto ocenenie! A nakoniec dobrá správa pre vás, udávať môžete naďalej aj bez tohoto ocenenia,“ napísal na Facebooku Kollár. Čítaj viac.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu