Koniec roka je okrem Vianoc a osláv Nového roka aj čas, keď sa sumarizujú a bilancujú dôležité veci z celého roka. Medzi tieto „veci“ patrí aj rebríček toho najlepšieho z reklamných spotov.

Magazín Adweek zostavil v oblasti reklamných spotov dva rebríčky, jeden je súhrnom toho najlepšieho z celkovej ponuky reklamných spotov v roku 2016 a druhý je rebríček najlepších virálnych vianočných spotov 2016, ktoré vzbudili pozornosť po celom svete.

Pozrite si tie najlepšie:

Najlepšie reklamy 2016

1. Under Armour – Rule Yourself: Michael Phelps

Cieľ spotu, ktorý agentúra Droga5 NY vytvorila pre klienta Under Armour bol jednoduchý, prostredníctvom objektívu kamery preskúmať precíznosť prípravy amerického plavca menom Michael Phelps pred začiatkom Olympiády v Riu.

Hotový spot bol ohromujúci, tmavé snímky paradoxne vrhajú nové svetlo na jednu z najväčších hviezd tejto planéty, na fyzické a psychické nároky, ktoré sú kladené na človeka, ktorý svoj život zasvätil plávaniu na najvyššej úrovni.

Deväťdesiatsekundový spot perfektne vystihuje prípravu tohto vrcholového športovca v posilňovni, v plaveckom bazéne, počas spánku v tlakovej komore, pri absolvovaní kúpeľa v ľadovej vode, počas spánku, počas liečebnej metódy, ktorá sa nazýva banokovanie, pri jedení jedla, ktoré je potrebné v tomto naozaj náročnom prípravnom období a to všetko s naozaj precíteným zobrazením fyzického a emocionálneho vypätia, ktoré Michael Phelps prežíval.

2. Audi – Duel

Agentúra Venables Bell & Partners vytvorila pre svojho klienta Audi of America vynikajúci spot, ktorý možno označiť ako úplne najlepší zo všetkých spotov, ktoré značka Audi v roku 2016 spustila.

Súboj dvoch hotelových zamestnancov, ktorí sa pustia do drsného súboja kvôli zaparkovaniu Audi RS 7 pripomína scénu ako z drsného akčného filmu. Spot začína od konca a diváka vtiahne do deja, aby sa nakoniec prepracoval k humorne spracovanému koncu, či začiatku?

https://www.youtube.com/watch?v=Dir0cOFmrOM

3. Nike – Da Da Ding

Agentúra Wieden + Kennedy, Delhi je autorom príjemného tanečno-športového spotu pre svojho klienta Nike India.

V reklame je voľným spôsobom demonštrované tvrdenie, ktoré sa hovorí dievčatám v Indii a to, že šport je pre ne strata času a mali by sa viac zamerať na školu a rodinné kritéria.
V trojminútovom spote si zahralo viacero indických športovkýň a iných celebrít a reklama je úžasným debutom agentúry Wieden + Kennedy, Delhi pre značku Nike.

https://www.youtube.com/watch?v=1UvPZ8fD4B8

4. Sandy Hook Promise – Evan

Reklama, ktorú vytvorila agentúra BBDO New York pre nadáciu Sandy Hook Promise je prekvapivá a drsne reálna. Majstrovsky zachytáva realitu tejto doby a nevšímavosť ľudí k detailom, ktoré môžu zachraňovať životy.
Sandy Hook Promise je nezávislá nezisková organizácia, ktorú 14. decembra 2012 založili rodinný príslušníci detí, ktoré tragicky zahynuli počas streleckého vyčíňania na základnej škole Sandy Hook v americkom meste Newtown, v štáte Connecticut.

5. H&M – Come Together

Vianočná reklama, ktorú pre klienta H&M vytvorila agentúra adam&eveDDB je taktiež plná emócií a v podstate hovorí, že Vianoce sa dajú urobiť kdekoľvek.

Režisérovi Wes Andersonovi sa podarilo nakrútiť jednu z najkrajších vianočných reklám, ktorej dej sa odvíja vo vlaku, ktorý má meškanie.

Sprevodca vlaku, ale vymyslí plán ako urobiť vianočnú oslavu na palube vlaku a potešiť nielen malého cestujúceho chlapca, ale všetkých cestujúcich, ktorí sú z rôznych kútov tohto sveta.

Najlepšie virálne vianočné reklamy 2016

1. John Lewis – #BusterTheBoxer

Vianočné reklamy Johna Lewisa sú vždy spojené s veľkým záujmom verejnosti a to nielen doma vo Veľkej Británii. Ako všetky ostatné vianočné reklamy obchodu aj táto je spojená i s charitatívnym odkazom, napríklad tento rok je John Lewis partnerom a podporovateľom organizácie zaoberajúcej sa ochranou prírody The Wildlife Trusts, ktorej venuje 10% z každého nákupu kolekcie hračiek BusterTheBoxer.

2. Heathrow – Coming Home for Xmas

Počas svojej 70-ročnej histórie pôsobenia na leteckom trhu, sa spoločnosť Heathrow Airport špecializuje na spájanie ľudí so svojimi blízkymi, a to najmä v čase Vianoc, keď stretnutie s milovanými osobami je ten najlepší darček zo všetkých.

Vianočnú kampaň, ktorej hlavnými hrdinami sú dvaja manželia – medvedíci, spustila spoločnosť začiatkom mesiaca november. Reklama zachytáva nežné okamihy medzi dvojicou manželov od okamihu, keď manželka nežne prebudí svojho manžela na sedadle v lietadle až po stretnutie so svojimi najdrahšími.

3. Marks&Spencer – Mrs. Claus

Vianoce nie sú len o Santa Clausovi, ale aj o jeho nežnej polovičke, čiže pani Clausovej. Je to pozoruhodná žena, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť magického Santa Clausa a aj preto sa Marks&Spencer rozhodol spraviť z nej hviezdu tohtoročných Vianoc a vianočných reklám.

4. Lidl – Vianoce sú pre všetkých. Lidl tiež. #SantaClara

„Toto je pre všetky ženy, ktoré robia naše Vianoce šťastnými. Každý jeden rok. Buďte na seba hrdé – My na vás sme,“ vyzýva v novom vianočnom spote Lidl všetky ženy.
Naozaj originálna reklama, ktorá sa rozhodla poukázať na fakt, že cieľovú skupinu zákazníkov obchodného reťazca tvoria primárne ženy. Sú to práve ženy, ktoré rozhodujú v rodine o nákupe. To je dôvod prečo Lidl počas Vianoc na ne nezabúda a ušil komunikáciu na mieru práve pre ne.

Súčasťou kampane je landing page www.lidl.sk/santaclara a použitie hashtagu #santaclara na sociálnych sieťach, Lidl chce aby sa ženy podelili o svoje zážitky počas Vianoc.

Hudobný doprovod v spote tvorí skladba #santaclara od speváčky Emily Roberts.

6. Allegro – English For Beginners

Vianočná reklama, ktorú si pre svojich zákazníkov pripravil poľský online aukčný predajca Allegro je emotívny príbeh starého otca, ktorý sa učí anglický jazyk, aby sa mohol porozprávať so svojou vnučkou, keď ju na Vianoce príde navštíviť.
Vtipná a naozaj krásna reklama, ktorá poukazuje na krásu medziľudských vzťahov.

REKLAMAadv.:

2 KOMENTÁRE

  1. Zdravím, rada by som využila nejaké info do mojej BP, mohli by ste mi prosím poslať meno autora, ktorý tento článok napísal ? Ďakujem :)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu