foto: RTVS

Rok 2019 vyhlásila slovenská vláda za rok Milana Rastislava Štefánika. Stane sa tento rok zároveň rokom, kedy tento politik, astronóm, letec, diplomat a cestovateľ získa v celonárodnej ankete titul Najväčšieho Slováka?

Jeho životný príbeh a profesionálna dráha ožijú na obrazovkách Jednotky v stredu 20. marca. Od 20.30 h bude vysielať RTVS dokument, na ktorý nadviaže odborná diskusia.

V stredu navštívia diváci prostredníctvom Jednotky miesta, ktoré sa spájajú so Štefánikovým životom. Michal Havran, ktorý sa ujal úlohy jeho obhajcu, ich zavedie aj na Štefánikovu mohylu v Brezovej pod Bradlom, navštívi múzeum v Dolných Košariskách, ale aj hurbanovskú hvezdáreň. Dôvod, prečo sa Michal Havran stal advokátom Štefánika je jednoduchý.

„Štefánik bol prvým skutočným slovenským Európanom. Bez komplexov, so vzdelaním a zvedavosťou. Preto je dôležité pripomínať, že bez ohľadu na jeho skromný pôvod, dokázal sám výrazným spôsobom modernizovať slovenské myslenie,“ povedal Michal Havran.

M. R. Štefánik má neodškriepiteľne veľký podiel na novodobej histórii Slovenska a slovenského národa. Sú však všetky informácie, ktoré o ňom verejnosť vie pravdivé, alebo zostali dôležité fakty ukryté v archívoch?

Tu dostane priestor diskusia, v ktorej spolu s Michalom Havranom bude diskutovať aj bývalý politik Pavol Kanis a Dušan Kováč, spisovateľ a historik zo Slovenskej akadémie vied.

„Milan Rastislav Štefánik bol mužom železnej vôle. „Ja sa prebijem, pretože sa prebiť chcem“ – to bolo jeho životné heslo. Toto heslo vyjadrovalo jeho odhodlanie uplatniť sa vo svete, dosiahnuť pre svoju osobu vysoké ciele. Táto vôľová vlastnosť je obdivuhodná. U Štefánika sa však jeho železná vôľa a nezlomná energia uplatnila pre dosiahnutie ušľachtilého cieľa. Všetky svoje sily a svoje schopnosti venoval zápasu za oslobodenie Slovákov a Čechov a za vytvorenie ich spoločného štátu. To z neho robí veľkú osobnosť,“ uviedol Dušan Kováč.

Budúci týždeň v stredu 27. marca odvysiela RTVS dokument a diskusiu venovanú Jozefovi Gabčíkovi, jeho obhajcom bude účastník SNP Vladimír Strmeň.

Diváci môžu hlasovať prostredníctvom SMS zaslanej na číslo 9977 v tvare NAJSLOVAK(medzera)číslo nominovaného:

Alexander Dubček – NAJSLOVAK(medzera)1
Jozef Gabčík – NAJSLOVAK(medzera)2
Andrej Hlinka – NAJSLOVAK(medzera)3
Gustáv Husák – NAJSLOVAK(medzera)4
Juraj Jánošík – NAJSLOVAK(medzera)5
Cyril a Metod – NAJSLOVAK(medzera)6
Peter Sagan – NAJSLOVAK(medzera)7
Anton Srholec – NAJSLOVAK(medzera)8
Milan Rastislav Štefánik – NAJSLOVAK(medzera)9
Ľudovít Štúr – NAJSLOVAK(medzera)10

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu