foto: pixabay.com

V utorok 15. mája strávila riaditeľka českého Centra pre investigatívnu žurnalistku Pavlína Holcová neuveriteľných osem hodín vypočúvania zo strany Národnej kriminálnej agentúry.

Počas výsluchu jej odobrali mobilný telefón, aby preskúmali komunikáciu, ktorá sa v ňom nachádza. Pavlína Holcová, ale polícii odmietla dať prístupové heslá a kódy na rozšifrovanie správ. Polícia sa pokúsi získať prístup do jej telefónu s pomocou počítačových expertov z Europolu. Informáciu zverejnil denník SME.

Pavlína Holcová bola spolupracovníčkou zavraždeného Jána Kuciaka, spolu pracovali aj na článku o talianskej mafii na Slovensku.

Na celej situácii je znepokojujúce najmä to, že príkaz na odobratie mobilného telefónu vydal prokurátor, ktorý prípad vraždy Jána Kuciaka ani nedozoruje.

Dôvod na odobratie mobilného telefónu a preskúmanie komunikácie v ňom polícia odôvodnila tým, že to môže pomôcť odhaliť vraha Jána Kuciaka a jeho snúbenky Martiny Kušnírovej.

Podľa denníka SME, je toto vysvetlenie veľmi nejasné.

„Cieľom získania časti komunikácie bolo výhradne získanie objektívnych dôkazov, ktoré môžu pomôcť pri vyšetrovaní trestného činu, nie porušovanie práv novinárky,“ uviedla neskôr pre denník SME hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Informácie o odovzdaní mobilného telefónu sa v podaní Pavlíny Holcovej a špeciálnej prokuratúry líšia. Špeciálna prokuratúra podľa informácií denníka SME tvrdí, že Holcová odovzdala mobil dobrovoľne, potom ako jej predložili príkaz na jeho odobratie. Holcová vysvetlila, že v podstate ani nemala inú možnosť, pretože ak by telefón neodovzdala dobrovoľne, hrozila by jej pokuta 1650 Eur a telefón by jej aj tak zobrali.

Hoci príkaz na odobratie telefónu bol vydaný v súlade s Trestným poriadkom, zarážajúce je, že polícia odobrala Pavlíne Holcovej celý telefón aj s dátami, ktoré nesúvisia s prípadom Jána Kuciaka.

Tento postup je v rozpore s ochranou novinárskych zdrojov, pretože novinári majú povinnosť chrániť zdroje svojich informácií. Takéto konanie môže narušiť dôveru medzi novinárom a jeho zdrojmi, čo môže spôsobiť, že títo ľudia, ktorí disponujú cennými informáciami nebudú ochotní spolupracovať s novinármi. Verejná úloha médií ako strážnych psov sa tým oslabuje.

Aj podľa právnikov, ktorí sa vyjadrili pre denník SME bol postup prokuratúry sporný, pretože odobratie celého telefónu a skopírovanie všetkých údajov z neho môže byť v rozpore s rozhodnutiami Európskeho súdu.

Z rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva vyplýva, že prokuratúra je povinná skúmať, či je nevyhnutné odobratie celého telefónu alebo či nie je postačujúce vypýtať si iba konkrétne údaje.

K situácii sa vyjadrila aj Asociácia vydavateľov tlače. Vo svojom protestnom stanovisku, ktoré nám zaslala do redakcie, uvádza, že je znepokojená z postupu polície v prípade novinárky Pavlíny Holcovej.

„Platný tlačový zákon ukotvuje povinnosť zachovať mlčanlivosť o zdroji informácií tak, aby sa nedala zistiť totožnosť zdroja, pričom táto povinnosť explicitne platí aj vo vzťahu k nosičom informácií. Povinnosť chrániť zdroj sa týka nielen vydavateľov periodickej tlače, ich zamestnancov, ale aj osôb, ktoré na základe zmluvných vzťahov poskytujú vydavateľom informácie. Právo na ochranu zdroja je pevne ukotvené aj v rozhodovacej praxi Európskeho súdu pre ľudské práva,” uviedla v stanovisku Asociácia vydavateľov tlače.

„S ohľadom na to, že mnohé z podozrení, ktoré sa objavili po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej smerujú práve k predstaviteľom orgánov činných v trestnom konaní, je dôsledná ochrana zdrojov dôležitejšia ako kedykoľvek predtým,“ uviedla Asociácia vydavateľov tlače.

„Najmä, keď existuje dôvodné riziko zneužitia takýchto informácií. Polícia a prokuratúra musí jasne vysvetliť svoj postup voči novinárke Pavlíne Holcovej, a rovnako na základe akého právneho základu a v akom rozsahu môže polícia a prokuratúra od novinára zisťovať zdroje jeho informácií. Žiadame ministerstvo kultúry, aby v reakcii na udalosti posledných mesiacov pripravilo návrh legislatívnych opatrení, ktoré posilnia postavenie novinárov a odstránia nejasnosti dnešnej úpravy. Sme pripravení poskytnúť vám pri tomto procese plnú súčinnosť, vrátane formulovania vlastných návrhov,” uviedla Asociácia vydavateľov tlače.

Podľa informácií denníka SME, polícia sa v Holcovej telefóne zaujíma o obsah, ktorý je dva roky starý, navyše prokuratúra prikázala skopírovať z Holcovej mobilu aj „e-mailové služby“.

Špeciálna prokuratúra nateraz nebude poskytovať podrobnejšie informácie, pretože ide o interný postup, ktorý je navyše vo veci, ktorá je len v prípravnom konaní.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu