Greenpeace Slovensko a Živica predstavili nový crowdfundingový  projekt, ktorého cieľom je prispieť k záchrane včelstiev na Slovensku. 10 úľov, 5 slovenských miest, 26 tisíc eur, pravidelná odborná starostlivosť o včely. Taký je cieľ nového spoločného projektu organizácií Greenpeace Slovensko a Živica, ktorým nie je jedno, že včely postupne vymierajú a chcú im pomôcť. Kampaň pripravili v spolupráci s agentúrou Elite Solutions.

„Včely majú vážny problém. Pesticídy, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve sú pre ne skutočnými zabijakmi. Ohrozujú ich však aj extrémne výkyvy počasia a nedostatok rozmanitej a prirodzenej stravy. Takto oslabené rýchlejšie podľahnú chorobám či parazitom,“ upozorňuje koordinátorka kampane za záchranu včiel Miriam Rajterová z Greenpeace Slovensko. A ak majú problém včely, máme ho aj my. Až tretina nášho jedálničku totiž závisí od opeľovania rastlín hmyzom.

 

Projekt Adoptuj si včelu hovorí jasne: umožní ľuďom „adoptovať“ si larvičku, robotnicu, trúda, kráľovnú či dokonca celú kolóniu včiel a prispieť tak k záchrane včelstiev u nás. Financie od ľudí zase umožnia Greenpeace Slovensko a Živici inštalovať a prevádzkovať úle v mestách, ktoré sú často pre včely prijateľnejším prostredím.

„Vidiecka krajina s monokultúrami a postrekmi pesticídov môže byť pre včely nebezpečnejšia ako mesto s bohatou ponukou kvitnúcich rastlín. Včely do mesta zároveň prinášajú kus prírody a sebestačnosti,“ dodáva vedúca projektu Mestské včely, Petra Ježeková z organizácie Živica.

Ľudia môžu prispieť od symbolickej sumy 1 euro za adopciu včelej larvičky až po 250 eur za adopciu celého úľa. Na založenie desiatich úľov v piatich mestách Slovenska treba 26 tisíc eur. Vyzbierané peniaze sa použijú na nákup včelstiev, zariadenia pre včelárstvo, výbavu pre včelárov, liečivá pre včely, zaplatia sa nimi včelári a zakúpia sa zariadenia na stáčanie medu. S osádzaním úľov chcú Greenpeace Slovensko a Živica začať budúci rok na jar.

Na adopciu čakajú:
larvička – 1 € , včela robotnica – 5 €, trúd – 15 €,  včelia kráľovná – 30 €,  roj – 50 €,  včelár – 100 €, úľ – 250 €

Podrobné informácie o tom, ako možno včelu adoptovať môžete nájsť tu > www.adoptujsivcelu.sk

Všimli sme si podobný projekt v Čechách, preto si ich nepomýľte > www.adoptujsivcelu.cz

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu