Nechajte sa pozvať na Swingový majáles-autor foto- Martin Haburaj
B-Swing (autor foto: Martin Haburaj)

Dlhoročnú tradíciu májových tanečných zábav, takzvaných majálesov, tento rok opäť oživia aj vo V-klube v Bratislave. Už druhý krát pripravilo Národné osvetové centrum v spolupráci s občianskym združením Spoločnosť priateľov dobrej hudby štylizovanú tančiareň v duchu swingu tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia. Nechajte sa pozvať už v sobotu 23. mája.

O živú hudbu sa počas celého večera postará vynikajúci swingový orchester FATS JAZZ BAND pod vedením Ladislava Fančoviča, tanečný workshop a ukážky tancov budú v podaní tanečnej školy B-Swing a ako perličku večera predvedie rafinované umenie zvádzania burlesque očarujúca Lady Amina. Nebude chýbať ani vintage fotokútik na tému „Pod májovou čerešňou“!

O histórii majálesov na Slovensku, ako aj o tomto konkrétnom, nám porozprávala spoluorganizátorka Jana Dekánková:

„Tradícia majálesov má ďalekosiahlu históriu, ktorej začiatok sa dá vystopovať až do dôb Rímskeho impéria, kedy starovekí Rimania oslavovali bohyňu jari a plodnosti Maiu. Na území Slovenska sa majálesy tešili veľkej obľube už od čias Rakúsko – Uhorska. Pôvodne išlo o študentské oslavy príchodu mája – osláv lásky, mladosti a prírody. Tieto ľudové veselice sa po pôstnom období a po Veľkej noci stali opäť príležitosťou na zábavu. V časoch prvej Československej republiky ich tradícia ochabovala, ale za to sa veľkej obľube tešili rôzne celoročne prevádzkované tančiarne. V povojnovom období sa tradícia majálesov opäť rozvinula, bohužiaľ však mala často politický podtón. Až po revolúcii sa opäť stala slobodnou zábavou pre ľudí bez rozdielu, ale skôr vo forme koncertov populárnych kapiel. Na Swingovom majálese vo Véčku chceme ľudí vrátiť na tanečný parket a preniesť v čase do elegantnej éry tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia, kedy sa ľudia k sebe správali akosi nonšalantnejšie a slušnejšie. Dámy chodili elegantne oblečené a páni im vždy podržali dvere či stoličku. 23. mája, sa bude konať jediný majáles, na ktorom si môžu ľudia zatancovať na živú swingovú kapelu a budú vidieť naozaj dychberúce tanečné kreácie či burlesque! Veríme, že spolu s Národným osvetovým centrom sprostredkujeme návštevníkom zážitok, na aký budú ešte dlho spomínať.“

Druhý ročník Swingového majálesu, ktorým občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby v spolupráci s Národným osvetovým centrom oživuje dlhoročnú tradíciu majálesov v Prešporku, bude opäť plný energickej swingovej a hot jazzovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu!

O živú hudbu sa počas celého večera postará skvelý swingový a hot jazzový orchester FATS JAZZ BAND, ktorý ako jediný na Slovensku hrá autentickú swingovú hudbu presne tak, ako si ju dnes môžete vypočuť už iba zo starých šelakových platní. Sedem skvelých hudobníkov a dvaja šarmantní speváci Vás prenesú do obdobia 30-tych a 40-tych rokov, ale takisto Vám zahrajú aj šlágre doyéna slovenskej populárnej hudby tohto obdobia – Františka Krištofa Veselého.

Nechajte sa pozvať na Swingový majáles-Fats Jazz Band
Fats Jazz Band (zdroj: J.D.)

Malým kurzom tanca charleston či lindy-hop a ukážkovou show Vám večer spríjemnia lektori z tanečnej školy B-Swing Stela Koščíková a Ján Kubriczký.

Vyvrcholením večera bude Burlesque show Lady Aminy s jej zvodným tanečným umením, ktoré má svoje korene v 20-tych rokoch minulého storočia a v druhom vstupe sa nám predvedie ako brušná tanečnica Mata Hari!

Nebude chýbať ani tradičný vintage fotokútik pod drobnohľadom fotografa Andreja Manna.

Vaše mlsné jazýčky rozmaznajú sympatické slečny z kulinárskej dielne Rebarbora.

Na swingový majáles sa Vám oplatí prísť v dobovom oblečení (dress code: 20-te až 40-te roky, t.j. od charlestonu po swing), pretože môžete za svoju snahu vždy získať zaujímavú odmenu.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu