Ilustračné foto: Freepik

K tomuto kroku chce Nemecko pristúpiť najmä pre skutočnosť, že angažovanosť sociálnych sietí v blokovaní a odstraňovaní takéhoto obsahu má zhoršujúci sa trend. Pokuta za nečinnosť je navrhnutá na 50 miliónov eur.

Podľa výsledkov reportu organizácie Jugendschutz.net, ktorá monitoruje obsah sociálnych sietí, zatiaľ čo v lete minulého roka spoločnosť Facebook zablokovala 46 % kriminálneho obsahu nahláseného užívateľmi, v tomto roku klesla táto aktivita na 39 %, a iba v 33 % bol nenávistný alebo inak poškodzujúci obsah odstránený v priebehu 24 hodín po podaní podnetu.

Ešte horšie je na tom v tejto činnosti Twitter, kde zo 100 hlásených podnetov bol odstránený iba jeden a žiadny v priebehu 24 hodín od nahlásenia. Lepšie je na tom YouTube, ktorý odstránil až 90 % z nahlásených podnetov a z toho 82 % v priebehu 24 hodín. Na tému upozornil magazín Forbes.

Minister spravodlivosti v Nemecku Heiko Maas sa pre Forbes vyjadril, že Facebook a Twitter sú veľmi málo aktívne pri odstraňovaní nenávistného a kriminálneho obsahu zo svojich stránok, hoci k tomu majú veľa možností.

Sťažnostiam a hláseniam užívateľov o takomto obsahu neprikladajú príslušnú dôležitosť a nesnažia sa takýto obsah odstrániť dostatočne rýchlo, vo veľa prípadoch ho dokonca neodstránia vôbec.

Z tohto dôvodu je potrebné zvýšiť tlak na sociálne siete a prijať legislatívu, ktorá ich prinúti zaoberať sa touto situáciou, posudzovať a následne dostatočne rýchlo odstraňovať takýto obsah zo svojich stránok.

Podľa predbežných návrhov k novému zákonu, sociálne siete by mali byť povinné zverejňovať štvrťročnú správu o svojej zodpovednosti. Okrem toho by mali mať vypracovaný jednoduchý, nepretržite dostupný postup, akým sa riešia nahlásené podnety, napríklad očividne nelegálny obsah by sa mal odstrániť v priebehu 24 hodín, obsah, ktorý potrebuje viac času na preverenie by sa mal odstrániť do jedného týždňa.

V návrhu sa dokonca hovorí aj zodpovednosti jednej osoby, ktorá by mala na starosti celý tento proces s odstraňovaním nenávistného, falošného a kriminálneho obsahu, pre ktorú by bol za zlyhanie osobný postih do výšky 5 miliónov eur a samotná spoločnosť by čelila finančnej sankcii do výšky 50 miliónov eur.

V Nemecku sú veľmi znepokojení prejavmi nenávisti, ktoré sa s blížiacimi voľbami budú ešte zhoršovať, už teraz sa niektoré politické osobnosti snažia vzbudiť nenávisť voči prisťahovalcom a zneužívajú túto situáciu pre svoje ciele.

Samozrejme, prijatie takéhoto zákona nie je také jednoduché, digitálna asociácia Bitkom sa pre Forbes vyjadrila, že napríklad odstránenie nežiaduceho obsahu v priebehu 24 hodín by z operačného hľadiska mohlo byť komplikované.

Predpokladá sa, že kým sa zákon dostane do konečnej podoby, bude sa musieť ešte upraviť a bude potrebné zapracovať do neho rozumné kompromisy.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu