repro foto: Museum

Newseum v americkom meste Washington každý rok vzdáva poctu novinárom, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o život. Tento rok na pamätník pribudlo až 21 mien.

Slávnostný ceremoniál sa konal v pondelok 3. júna. Mená novinárov boli doplnené na sklené tabule pamätníka, aby reprezentovali všetkých, ktorí zomreli, alebo boli v roku 2018 zabití pri výkone svojho povolania. Na pamätníku má svoje meno už 2344 profesionálov z novinárskeho prostredia.

„Pamätník a táto každoročná udalosť  nám pripomína, že každým dňom je svet  čoraz nebezpečnejším miestom pre tých, ktorí pripravujú a oznamujú správy, či už sú to správy  z nebezpečného bojiska, alebo z búrky, o zločincoch, teroristoch alebo represívnych vlád,“ pre Newseum uviedol Gene Policinski, prezident a výkonný riaditeľ Freedom Forum Institute.

„Kuciak odhalil politickú korupciu na Slovensku. On a jeho snúbenica boli obaja nájdení zastrelení v jeho dome. Začiatkom tohto roku bol mocný slovenský podnikateľ obvinený z vraždy, ktorá nakoniec viedla k rezignácii premiéra,“ uviedol o Jánovi Kuciakovi portál  Wtop.

Na slávnostnom ceremoniáli bola pocta vyslovená aj redaktorovi z Washington Post Džamálovi Chášukdží. Novinárove odvážne a kritické príspevky viedli saudskoarabského korunného princa k tomu, aby nariadil jeho vraždu.  Tá sa udiala na saudskoarabskom konzuláte v Turecku minulý rok.

Hoci je Džamalove meno na pamätníku Newseum, koniec jeho príbehu ešte nie je vyrytý do skaly. „Saudská vláda dnes aj naďalej klame o Džamálovi. Ak mohol byť Džamal zavraždený bez potrestania, žiadny novinár nie je v bezpečí,“ pre portál  Wtop uviedol Fred Hiatt, editor denníka Washington Post. Novinár sľúbil, že bude bojovať za to, aby za Džamalovu vraždu bola vyvodená zodpovednosť.

Newseum je považované za jedno z najinteraktívnejších múzeí na svete. Múzeum má sedem úrovní, pätnásť galérií a pätnásť divadiel. Poslaním múzea je zvýšiť povedomie verejnosti o význame slobodnej tlače a Prvého dodatku Ústavy USA.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu