Dezinformácie sú v súčasnosti jednou z najviac rezonujúcich tém v spoločnosti. Štáty aj nadnárodné zoskupenia podnikajú kroky ako ochrániť ľudí pred zavádzajúcimi informáciami. Pre čitateľa, ale stále nie je jednoduché rozoznať pravdu od klamstva.

Nezisková organizácia Poynter sa rozhodla v posledných týždňoch roka 2018 zverejniť sériu troch limitovaných podcastov.

Tieto podcasty sa zaoberajú témami ako overovanie, kontrola faktov a falošné správy.

V každej z troch epizód sa bude moderátor rozprávať s odborníkom, novinárom alebo človekom, ktorý kontroluje fakty v textoch.

V prvom podcaste sa moderátor rozprával s Amy Sippitt z Full Factu a Brendanom Nyhanom z Michiganskej univerzity.

Amy Sippitt v rozhovore prezentovala viacero zistení, ktoré vyplynuli z rôznych prieskumov Full Factu.

Prieskumy, napríklad naznačujú, že muži sú viac angažovaní v politike a potenciálne aj lepšie informovaní o politike.

Webové stránky Full Factu navštevuje viac mužov 64% ako žien 36%. Na Facebooku je, ale návštevnosť úplne iná, tu je návštevnosť stránok Full Factu medzi ženami a mužmi vyrovnanejšia.

Podľa Amy Sippitt je kontrola faktov v článkov úspešná, pretože núti novinárov a politikov meniť spôsoby zverejňovania.

Skutočnosť, že text prejde kontrolou niektorej z organizácii na kontrolu spôsobuje, že novinári a politici si dávajú väčší pozor na zverejňovanie informácií.

V druhej časti rozhovoru sa moderátor rozprával s Brendanom Nyhanom. Aj Brendan Nyhan prezentoval v podcaste viacero zistení, ktoré vyplynuli z prieskumov, ktoré Michigenská univerzita zrealizovala.

Napríklad sa zistilo, že vzdelaní ľudia majú väčšie tendencie kontrolovať si fakty v článkoch. No omnoho prekvapivejšie je zistenie, že fakty v článkoch si overujú najmä ľudia, ktorí sa aktívne zaujímajú o politiku a chcú o nej vedieť viac.

Brendan Nyhan dúfa, že dosah práce kontroly faktov je omnoho širší, no vždy bude obmedzený. Najmä pre ľudí, ktorí sa o politiku zaujímajú len okrajovo, môžu byť niektoré overené fakty mätúce.

K väčšine politických informácii je potrebné naštudovať si omnoho viac informácií, aby človek pochopil ich podstatu. Ale aj napriek tomu je kontrola faktov efektívna a má svoje opodstatnenie.

Ďalšie dva podcasty zverejní Poynter už čoskoro. Tematicky budú zamerané na konšpirácie a na to, či kontrola faktov ovplyvňuje zverejňovanie dezinformácií na internete.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu