Jednotka sa v tomto období zameria hlavne na filmovú tvorbu, vysielanie k 25. výročiu Nežnej revolúcie bude na Jednotke doplnené spoločným vysielaním Českej televízie a RTVS. Moderátori Martin Strižinec a Václav Moravec privítajú v Bratislave naživo O 5 minút 12 Roberta Fica a Bohuslava Sobotku.

V tento deň sa taktiež odohrá Spomienková slávnosť k 25. výročiu Nežnej revolúcie pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, vo vysielaní RTVS bude slávnosť zaradená na Jednotke v hlavnom vysielacom čase o 20.20 h.

Téme November ’89 je na Dvojke venovaných niekoľko diskusných relácií. Tému otvára Večer pod lampou (13. 11.) a uzatvára Večera s Havranom s podtitulom Sme 25 rokov po Nežnej revolúcii slobodnými? (18. 11.)

 

Počas sviatočného dňa 17. novembra budú s moderátorom projektu Dejiny Tomášom Slezákom diskutovať predpoludním aj popoludní v tematických diskusných blokoch Štúdia Dialóg 2014 hostia z rôznych oblastí spoločenského života na tému ponovembrového vývoja spoločnosti. Na Dvojke je tiež pripravená televízna premiéra celovečerného dokumentu českej režisérky Olgy Somerovej o speváčke Marte Kubišovej Magický hlas rebelky.

Významnú historickú udalosť, ktorá zmenila kurz smerovania našej krajiny, Rádio Slovensko reflektuje vo vysielaní nielen v deň výročia, ale aj v celom týždni predtým. Oslavy Rádio Slovensko odštartovalo už 10. novembra v relácii Príbeh na týždeň.

Počas osláv 17. novembra budú regionálne štúdiá Rádia Regina sledovať aktuálne podujatia k výročiu v regiónoch, ale tiež si budú pripomínať podoby Nežnej revolúcie mimo Bratislavy. Poslucháčom v zahraničí chce Rádio Slovakia International priblížiť najzásadnejšiu zmenu v novodobej histórii Slovenska a Česka, ktorú spustili udalosti 17. novembra.

Rádio Devín pripravilo premiéru hry Sedem dní do pohrebu. Rozhlasová hra, ktorú na motívy románu Jána Roznera zdramatizoval Peter Pavlac, účinkujú Jana Oľhová, Dano Heriban a Ján Kožuch. V hudobných playlistoch Rádia_FM sa objaví viacero pesničiek, s ktorými sú novembrové udalosti v Československu spojené (K. Kryl, J. Nohavica, J. Filip). Domácich interpretov budú dopĺňať zahraniční interpreti, ktorých skladby zaraďujeme do kategórie protest songov alebo angažovaných piesní (B. Dylan, U2 a pod.)

Kompletný prehľad špeciálneho vysielania s ďalšími informáciami k 25. výročiu Novembra ’89 môžete nájsť > TU

Zdroj: TASR

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu