Prechod na digitálne vysielanie, ktorý sa v Nórsku začal 11. januára 2017, umožní na zaužívanom frekvenčnom pásme vysielať viac rozhlasových staníc.

Na začiatku roka 2017 oznámilo Nórsko svoj zámer prejsť z národného rozhlasového vysielania výhradne na digitálne vysielanie, s tým, že tento prechod bude dokončený do konca daného roku. Úplný prechod na digitálne vysielanie bol podľa plánu na konci roka 2017 naozaj úspešne zakončený.

Informáciu o kompletizácii procesu zrušenia nórskeho národného rozhlasového vysielania prostredníctvom frekvencií FM zverejnil theguardian.com.

„Najsevernejšie regióny krajiny a súostrovie Svalbard v Arktíde prešli na digitálne audio vysielanie (DAB) 13. decembra 2017,“ zverejnil vyjadrenie Digitalradio Norge (DRN), zastrešujúcej skupiny pre verejné a komerčné rozhlasové vysielanie Nórska, portál theguardian.com.

Samozrejme, úplne zrušenie rozhlasového vysielania na frekvencii FM sa stretlo s čiastočným odmietnutím obyvateľov danej krajiny. Odmietavé dôvody boli podložené argumentmi, že v krajine nie je dostatok pokrytia DAB.

Obyvateľom toto rozhodnutie vlády spôsobilo aj dodatočné náklady na nákup nových prijímačov a adaptérov, ktorých cena sa obvykle pohybuje od 100 do 200 eur.

„Hlavu v smútku“ malo aj mnoho motoristov, ktorých automobily nie sú vybavené Digital Audio Broadcasting (DAB) prijímačmi. Najhoršia situácia je s autami, ktoré majú vstavané rádia a ich výmena je nemožná. O situácii sme informovali v článku na začiatku roka 2017.

Portál theguardian.com uviedol, že podľa štúdie, ktorú vo svojich článkoch citujú miestne média, počet Nórov, ktorí denne počúvajú rozhlas klesol o 10% a verejnoprávny vysielateľ NRK stratil 21% poslucháčov.

„Je to veľká zmena a musíme dať poslucháčom čas prispôsobiť sa digitálnemu rozhlasu. Po každom vypnutí v určitom regióne sme zistili, že veľkosť publika najskôr poklesla, ale potom opäť stúpla,“ uviedol vo vyhlásení, ktoré zverejnil theguardian.com, riaditeľ Digitalradio Norge DRN Ole Jørgen Torvmark.

Prechod na digitálne vysielanie v Nórsku sa týka iba národných rozhlasových staníc. Väčšina miestnych staníc aj naďalej vysiela na frekvenciách FM.

Niektoré ďalšie krajiny podrobne sledujú celý tento proces prechodu z vysielania FM na digitálne vysielanie, pretože sa chystajú na podobnú zmenu. Medzi tieto krajiny patrí Švajčiarsko, Británia a Dánsko.

Na digitálne vysielanie podľa fortune.com neplánuje prejsť USA. Americký regulátor vysielania FCC, v roku 2011 odstavil analógové vysielanie pre televíziu, čo si vyžiadalo, že mnoho ľudí si muselo obstarať nové tunery pre svoje televízory.

Americký regulátor rovnaký krok nepodnikol v rámci rozhlasového vysielania. Stanice vysielajúce na frekvencii FM zostávajú veľmi populárne aj napriek digitálnemu rádiu, ktoré je známe ako HD rádio.

Frekvencia FM podľa skonštatovania fortune.com zostáva stále jednou z najspoľahlivejších foriem rozhlasovej komunikácie. Napríklad, počas nedávneho vyčíňania hurikánov na Floride a v Texase, požiadal americký regulátor FCC spoločnosť Apple, aby zapla FM čipy vo svojich telefónoch iPhone.

Tento krok umožnil ľuďom dostávať potrebné informácie, pretože pre pokles siete WI-FI bol problém s pripojením na internet, čo skomplikovalo prístup ľudí k potrebným informáciám.

Tento príklad je dôkazom toho, že spoľahlivosť nových technológií nemusí byť stopercentná a staré technológie môžu byť aj v tejto digitálnej dobe veľmi užitočné.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu