Zdroj: pixabay.com

Nórsko je v centre svetovej pozornosti. Štandardné rozhlasové vysielanie technológiou FM bude do konca roka v tejto krajine úplne zrušené a rozhlasové vysielanie bude šírené iba prostredníctvom digitálnej technológie.

Informáciu o rozhodnutí nórskej vlády zrušiť štandardné rozhlasové FM vysielanie vo svojej krajine priniesol Reuters.

Toto rozhodnutie, ale v krajine neprijali príliš pozitívne, dokonca až 60% Nórov nesúhlasí s vypnutím FM vysielania, len 17% to vníma pozitívne a zvyšok v tom nemá jasno a nevie sa rozhodnúť či je to pre nich dobré, alebo zlé.

Kritici tvrdia, že je to zlý krok, ktorý môže mať veľké negatívne dôsledky, napríklad aj preto, že mnoho automobilov v Nórsku (približne 2 milióny) nie je vybavených Digital Audio Broadcasting (DAB) prijímačmi a majitelia týchto automobilov budú mať problémy s riešením tejto situácie, nakoľko mnoho automobilov má vstavané rádiá, ktoré sa nedajú vymeniť.

Samozrejme, existujú riešenia aj na túto situáciu, napríklad cez zariadenia, ktoré signál sprostredkujú, čiže signál príjmu v starom FM formáte a následne ho transformujú na digitálny formát, mnoho ľuďom to však spôsobí nemalé finančné náklady.

Aj napriek tomu sa nórska vláda rozhodla ešte minulý mesiac dať projektu zelenú, pretože vďaka digitálnej technológii bude môcť vysielať viac rozhlasových staníc na zaužívanom frekvenčnom pásme. Za rovnakú cenu môže v Nórsku cez digitálne rádio vysielať až osemkrát viac rozhlasových staníc ako cez FM.

Odstávka siete FM začne 11. januára v meste Bodo a do konca roka budú všetky národné FM vysielače zrušené a prejdú na digitálne vysielanie (DAB).

Vláda sľubuje obyvateľom vysielanie, ktoré umožňuje jasnejší zvuk a menej šumenia vo všetkých častiach tejto krajiny, ktorá je popretkávaná množstvom fjordov a vysokých pohorí, ktoré mali vplyv na kvalitu FM vysielania.

Na digitálnu technológiu plánuje okrem Nórska prejsť do roku 2020 aj Švajčiarsko a s touto myšlienkou sa pohrávajú napríklad aj Británia a Dánsko. Všetky tieto krajiny sa momentálne zameriavajú na sledovanie prechodu Nórska na digitálne rozhlasové vysielanie, vďaka čomu budú môcť vyhodnotiť, prípadne zvážiť, možno zlepšiť prechod na túto technológiu vo svojej krajine.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu