Autorom obálky novej knihy je výtvarník Luka Brase (zdroj foto: Fortuna Libri)

Na pulty kníhkupectiev sa v uplynulých dňoch dostala tretia kniha autora Mira Frindta. Hanina hviezda je historickým románom z prostredia povojnového Dolného Kubína. Vyšiel vo vydavateľstve Fortuna Libri na Slovensku i v susednej Českej republike.

Miroslav Frindt (zdroj foto: M.F.)

Dlhoročný redaktor a moderátor verejnoprávnej RTVS Miro Frindt pracoval na svojej tretej autorskej publikácii viac ako dva roky. Po úspešnej prvotine z televízneho prostredia s názvom Prípad Najdúch, druhej knihe Beznádej, sa tentoraz rozhodol pre historický román mapujúci osud mladej židovky Hany, ktorá sa po vojne vracia z Osvienčimu domov, do rodného Dolného Kubína.

Vyčerpaná a osirená Hana po návrate zisťuje, že okrem rodiny a majetku stratila i domov, priateľov a nenachádza takmer žiadne pochopenie, súcit alebo ľudskú spolupatričnosť.

Jej rodáci i priatelia ju prehliadajú, viacerí dokonca nenávidia. „Dej mojej knihy je o nás – o ľuďoch. Neustále a dokonca stále viac i dnes bojujeme s predsudkami, nenávisťou a alibizmom,“ približuje autor, rodený dolnokubínčan Miro Frindt.

Jeho Hana teda v historických kulisách oravského mesta bojuje o svoje miesto pod slnkom, no pozorný čitateľ nájde množstvo paralel aj v dobe, ktorú o mnoho dekád neskôr žijeme v súčasnosti. „O holokauste musíme hovoriť, pretože tejto tragickej kapitole našich aj svetových dejín predchádzal istý vývoj a skončením druhej svetovej vojny všetky dôsledky ani náhodou nevymizli,“ dopĺňa Miro Frindt.

Ako dodáva, jeho román v širšom kontexte približuje reakcie každého z nás, kresťanov i neveriacich. „Je veľmi dôležité všimnúť si ako sme sa správali a aj dnes správame k niekomu, na kom je páchaná krivda, čoho všetkého sme schopní pri pomyselnej ochrane svojho života, majetku, alebo záujmov,“ vysvetľuje Miro Frindt a dodáva, že jeho úmyslom nebolo otvárať žiadnu kontroverznú tému. „Tieto naše dejiny predsa nie sú postavené na individuálnom výklade, vždy ma zarazí, ak ich niekto relativizuje,“ hovorí Frindt.

Podľa neho je dôležité, aby sme v spoločnosti o podobných témach stále diskutovali. „Ako keby sa v niektorých aspektoch nič nezmenilo. Tolerujeme diskrimináciu, diskriminujeme, zatvárame oči alebo sa pozeráme inam. Nepočúva sa to dobre, no je to pravda,“ hovorí M. Frindt.

Hana zisťuje, že po návrate „domov“, keď už všetky obrovské vojnové príkoria skončili, musí začať nový boj. Autor opisuje ako znova zápasí, tentoraz vo svojom vlastnom a domácom prostredí, o prežitie a svoje miesto v spoločnosti. „Moja Hana je v každom z nás, či sa to niekomu páči, alebo nie. S istou nadsázkou sa dá povedať, že osud dnešných Hán držíme v rukách všetci,“ uzatvára Miro Frindt.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Fortuna Libri a dá sa objednať na rôznych knižných portáloch, či zakúpiť v kníhkupectvách na Slovensku aj v Česku. Sugestívnu obálku a ilustrácie Dolného Kubína vytvoril známy výtvarník Luka Brase, ktorý pochádza tiež z Dolného Kubína.

Miroslav Frindt bol nedávno hosťom v štúdiu Andrey Poláčkovej:

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu