Skutočný príbeh, inšpirovaný nepravdivým obvinením zo sexuálneho zneužívania maloletých dcér, odhaľuje justičné praktiky na Slovensku, rozpráva o živote v cele aj o osudoch spoluväzňov. Niektorých si čitatelia možno pamätajú z novinových riadkov. Autormi knihy „Obvinenie“ sú Maroš Hečko (spoluautor knižného a filmového hitu Kandidát) a Maja Hriešik.

Bombastický titulok Otec sexuálne zneužíval malé dcéry! pred pár rokmi pritiahol záujem verejnosti. Podobné správy pravdepodobne istému denníku pravidelne zvyšovali náklad. Ale bolo to naozaj tak? Sexuálne zneužívanie je vážne obvinenie, v očiach verejnosti jedno z najodpornejších. Na Slovensku sa každoročne rieši až 500 prípadov, no občas býva obvinenie nepravdivé, nech už sú pohnútky žalujúcej strany akékoľvek.

Nová kniha “Obvinenie” od autorov Maji Hriešik a Maroša Hečka

Maja Hriešik a Maroš Hečko sa podujali spracovať  neľahkú tému na základe denníkových záznamov obvineného. Bezúhonného človeka s dobrým postavením, ktorý práve svojpomocne dostaval rodinný dom, nečakane zatknú a až na policajnej stanici sa dozvie, z čoho ho obviňujú.

Absurdita obvinenia mu vyrazí dych, je presvedčený, že ďalší deň strávi doma, no pobyt vo väzení sa predĺži na trinásť mesiacov. Príde o rodinu, majetok, dobré meno a zdravie. Vďaka rodičom a sestre sa mu podarí prestáť väzenské peklo a nestratiť nádej, že pravda raz predsa len vyjde najavo.

Autori sa vynikajúco zžili s pocitmi obvineného a opísali obludný justičný systém, ktorý keď človeka raz zhltne, ťažko ho len tak vypľuje. Obvinený nestratil ľudskú tvár ani vieru v Boha, ktorá mu pomohla prežiť vo väzenskom marazme.

Žánrovo ide o dokumentárny román, skutočný príbeh zo Slovenska, ktorého dozvuky stále prebiehajú a mnohé konania ešte neboli ukončené. Titul najlepšie vystihuje samotný záver:

,,Tento román zatiaľ nekončí. Je rok 2014, osem rokov po vznesení obvinenia, no Vladimír Otčenáš napriek oslobodzujúcemu rozsudku stále nevidel svoje dcéry. Absolvoval viac ako 50 súdnych pojednávaní, kauza ho doteraz stála 70 000 eur a tisíce hodín príprav. Kauciu 100 000 korún, na ktorú ho prepustili, mu dodnes nevrátili. Za nezákonnú väzbu a spôsobenú ujmu nedostal žiadne odškodnenie ani ospravedlnenie.“

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu