Nová kniha Silný príbeh, ktorý v roku 2013 otriasol svetom
Dom hrôzy (zdroj: Vydavateľstvo Tatran)

Začiatkom mája v roku 2013 sa Amande Beryovej spolu s jej šesťročnou dcérou podarilo utiecť z domu hrôzy v Clevelande. Zúfalým telefonátom od suseda na políciu tak ukončila svoje desaťročné peklo. Keď ju Ariel Castro v roku 2003 uniesol, mala len sedemnásť rokov. O rok neskôr sa k nej pripojila štrnásťročná Gina DeJesusová, ktorá sa nevrátila zo školy domov, keď sa rozlúčila so svojou najlepšou priateľkou, dcérou únoscu. Obe maloleté sa vo svojom väzení stretli s Michelle Knightovou, ktorá v čase zmiznutia mala dvadsaťjeden rokov a v zajatí strávila najdlhší čas.

The one bathroom in Castro's house that was shared by all of the occupants.
kúpeľňa (zdroj: Vydavateľstvo Tatran)

Oslobodenie troch žien, ktoré väznil netvor z Clevelandu, vzbudilo veľkú senzáciu a pohoršenie nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Čo sa však skutočne dialo v dome hrôzy celých desať rokov, sa dozvieme až z rozprávania Michelle Knightovej v knihe Nájdite ma, ktorá práve prišla na pulty všetkých kníhkupectiev.

Nová kniha Silný príbeh, ktorý v roku 2013 otriasol svetom - obr.2
list (zdroj: Vydavateľstvo Tatran)

Michelle bola matkou malého synčeka Joeyho, chcela ho získať späť do opatery, a tak sa ponáhľala na súd. Vošla do obchodíku Family Dollar, aby sa opýtala na cestu, a odvtedy sa pod ňou zľahla zem. Ďalších viac ako desať rokov strávila v pekle.

Nemala to ľahké ani v detstve, ako dcéra bezdomovcov sa potulovala z miesta na miesto, starala sa o súrodencov, trpela hladom a depresiami. Aby unikla zneužívaniu príbuzného, utiekla z domu a prežívala, ako sa dalo. Ťažký život bol akiste aj dôvodom, že ako jediná sa odhodlala vypovedať na súde a nebála sa pozrieť do očí svojmu trýzniteľovi.

Zmizla roku 2002, na rozdiel od ostatných unesených sa o ňu nikto nezaujímal, nikto ju ani nehľadal, čo ju traumatizovalo aj v dome hrôzy. Je takmer nepredstaviteľné, čím všetkým si prešla. Castro so svojimi obeťami zachádzal neobyčajne brutálne, surovo ich bil, systematicky znásilňoval a psychicky týral. Nie je to ľahké čítanie, kniha aj po prečítaní zamestná našu myseľ. Snažíme sa pochopiť, ako je vôbec možné, že z človeka sa stane netvor, ktorý zničí životy trom mladým ženám.

Kniha Nájdite ma však nie je len o utrpení, ale aj o očiste a znovuzrodení, ktorým si Michele Knightová po oslobodení prešla. O odpustení a vybudovaní si vlastného -nového života. Rok po oslobodení vystúpila v známom programe Dr. Phila McGrawa: ,,Počas dvanástich rokov môjho programu „Dr. Phil Show“  na mňa nikto nezapôsobil tak mocne ako Michelle Knightová a príbeh jej prežitia,“ povedal McGraw.

[message_box title=““ color=“grey“]
Ide o skutočný príbeh, ktorého medializácia sa stala jednou z ústredných tém počas roka 2013. Pozrite si výber publikovaných článkov v médiách:

> Policie v Clevelandu našla v domě řetězy. Dvě ženy jsou zpět u rodin

> Castro, ktorý 10 rokov držal a znásilňoval tri ženy, spáchal vo väzení samovraždu

> Když budeš křičet, zemřeš. Castrova oběť popsala roky v zajetí[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu