ilustračná foto: pixabay.com

Vytvorili sme pre vás novú rubriku „Fake news“ v ktorej nájdete prehľadne zoradené správy na témy – falošné správy (fake news), hoaxy, propaganda, dezinformácie, alebo konšpirátori. Internet je novodobý informačný prostriedok, ktorý vládne svetu a ako sa nedávno ukázalo, informácie šíriace sa v tomto prostredí sa stali pre verejnosť absolútne nepriehľadné.

Človek už ani nevie, čomu na internete môže veriť, čo znamená, že tento problém bude vyžadovať spojené úsilie všetkých technologických spoločností a tiež osvedčených a známych mediálnych spoločností, ktoré poskytujú kvalitné, overené a podložené fakty, správy, články, príspevky…

Škodlivý účinok a následky falošných správ, dezinformácií a neoverených faktov sa začal vo svete vo veľkom rozoberať hlavne po minuloročných prezidentských debatách a voľbách v USA.

„Falošné správy zabíjajú ľudskú myseľ,“ povedal pre The Guardian Tim Cook, šéf spoločnosti Apple a vyzval vlády na svete k tomu, aby viedli informačné kampane smerujúce k potlačeniu až zastaveniu šírenia dezinformácií a zaviazal sa k vytvoreniu nástrojov, ktoré by pomohli zastaviť šírenie klamstiev a to bez dopadu na slobodu prejavu.

Preto sme sa rozhodli všetky správy na tému Fake news prehľadne zaradiť do novej rubriky s rovnomenným názvom. Tipy na zaujímavé články v tejto oblasti nám môžete zasielať na email redakcia@mediawatch.dog. Ďakujeme.

„Hoaxy a falošné správy pripravujú pôdu pre svet, v ktorom ľudia ochotne zanevrú na demokraciu, vymenia vedu za šarlatánstvo, fakty za mýty a lieky za placebo. Ak ľudia stratia vášeň pre pravdu, ktorá je podložená poznaním a faktami, tak vstúpime do obdobia klamstiev a temnoty,“ napísala šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová vo svojom komentári.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu