Na tohtoročnom zraze GTI pri jazere Wörthersee predstaví ŠKODA vo svetovej premiére atraktívnu rally štúdiu ŠKODA Yeti Xtreme, ktorá vychádza z obľúbeného kompaktného SUV. Verejnosť tiež po prvýkrát uvidí štúdiu ŠKODA CitiJet, ktorú vytvorili študenti odborného učilišťa spoločnosti ŠKODA AUTO. Automobilka týmito štúdiami opäť zdôrazňuje atraktivitu a rozmanitosť svojej modelovej palety.

Legendárny zraz priaznivcov tuningu značiek skupiny Volkswagen sa koná po 33. krát. Približne 200 000 fanúšikov bude počas predĺženého víkendu 28. – 31. mája 2014 putovať na kultovú akciu do rakúskeho Reifnitzu. ŠKODA sa stretnutia GTI zúčastní po piaty raz.

„Chceme pokračovať v pozitívnom vývoji a s novými modelmi naďalej rásť,“ hovorí Werner Eichhorn, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO pre predaj a marketing. „Pritom posilníme emocionalitu značky. Ako dynamická a silná štúdia kompaktného SUV dokladá ŠKODA Yeti Xtreme vysokú kompetenciu značky v oblasti pohonu všetkých kolies a tiež naše know-how na poli automobilového športu a športových vozidiel,“ dodáva Eichhorn.

ŠKODA Yeti Xtreme (3)
ŠKODA Yeti Xtreme

Štúdia ŠKODA Yeti Xtreme z dielne dizajnérov ŠKODA je mimoriadne športové a dynamické prevedenie úspešného kompaktného SUV v rally štýle. Showcar kombinuje silu SUV s pohonom všetkých kolies so svojráznymi dizajnovými a výbavovými prvkami razantného rally vozidla.

Pod kapotou pracuje motor 1,8 TSI s výkonom 112 kW. Krútiaci moment motora sa prenáša na všetky kolesá cez šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovku (DSG). Jeho maximum 250 Nm je k dispozícii v rozsahu od 1 500 do 4 200 min-1. Z 0 na 100 km/h zrýchli Yeti Xtreme za 9 sekúnd a dosahuje maximálnu rýchlosť 192 km/h.

Yeti Xtreme prevzal veľkoryso dimenzované brzdy z modelu Octavia RS. Vo výrazne matnom šedom odtieni lakovaný Yeti stojí na mohutných sedemnásťpalcových kolesách z ľahkých zliatin s veľkými terénnymi pneumatikami. Bočné okná sú tmavé, strecha a lemy kolies sú zvýraznené žlto-zelenou farbou. Vpredu dostal mohutný nárazník, veľký otvor pre prívod vzduchu a tiež LED svetlomety. Pre náročné športové nasadenie je podvozok tiež výškovo nastaviteľný.

ŠKODA Yeti Xtreme (1)
ŠKODA Yeti Xtreme

Výrazne tvarovanými blatníkmi a mohutnými prahmi ukazuje ŠKODA Yeti Xtreme svaly. Na zadnej časti potvrdzuje silu a dynamiku mohutný nárazník a dve veľké koncovky výfuku, ktoré dodávajú vozidlu výrazný zvukový prejav.

V batožinovom priestore sa nachádza náhradné koleso a takzvané Recovery Tracks. Sú to špeciálne trakčné podložky, ktoré je možné pri zapadnutí v piesku podsunúť pod kolesá a uľahčiť vyslobodenie.

Interiér nadchne športovo rally výbavou. Pre posádku sú k dispozícii štyri samostatné športové sedadlá Recaro s integrovanými štvorbodovými bezpečnostnými pásmami. Vozidlo je tiež vybavené športovým volantom s integrovanými pádlami pre voľbu rýchlostných stupňov.

ŠKODA Yeti Xtreme (2)
ŠKODA Yeti Xtreme

Paket Color & Trim zahŕňa ďalšie karbónové prvky a kvalitné tmavé alcantarové povrchy so zeleným farebným akcentom. Okrem toho vo vozidle nájdeme tiež hliníkové pedále a špeciálne prahové lišty. Úplne nová je interpretácia stredového panelu.

V ňom nájdeme okrem iného nôž na rezanie bezpečnostných pásov a hasiaci prístroj, teda prvky, obvykle v súťažných vozidlách. Na palubnej doske je ďalej umiestnený aj držiak iPadu, v priehradke pred sedadlom spolujazdca je integrovaná súprava pre poskytnutie prvej pomoci.

Vozidlom ŠKODA Yeti Xtreme automobilka znova ukazuje mnohostranný potenciál svojho obľúbeného kompaktného SUV. V roku 2013 bola ŠKODA Yeti kompletne prepracovaná a prvýkrát oslovuje zákazníkov v dvoch verziách: ako ŠKODA Yeti do mesta a ako ŠKODA Yeti Outdoor pre terén a dobrodružstvo.

Ďalším exponátom značky ŠKODA pri jazere Wörthersee bude štúdia ŠKODA CitiJet. Ide o dynamicky a pôsobivo stvárnený mestský kabriolet na báze vozidla ŠKODA Citigo.

Dvojmiestne vozidlo je výsledkom projektu „učňovské auto“, ktorý sa tento rok v ŠKODA AUTO uskutočnil po prvýkrát. Na štúdii, ktorú onedlho značka predstaví verejnosti, pracovalo po dobu šiestich mesiacov celkom 16 študentov odborného učilišťa spoločnosti ŠKODA AUTO.

CityJet_studio-obr.1
ŠKODA CitiJet

ŠKODA CitiJet zaujme výraznou modrobielou metalízou a modrými športovými šestnásťpalcovými kolesami z ľahkých zliatin. Pôsobivý je ručne vyrobený zadný spojler a mohutný výfuk s dvoma koncovkami.

Pod kapotou pracuje benzínový motor 1.0 MPI s výkonom 55 kW (75 k). Aj interiér je zameraný športovo, výbava totiž vychádza z akčného modelu ŠKODA Citigo SPORT.

Okrem iného je v automobile zabudovaný špeciálny audiosystém s výkonom 300 wattov. Modré LED osvetlenie interiéru reaguje na hudbu.

 

 Zdroj: ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu