Novinár denníka SME Jakub Filo napísal postapokalyptický klimatický román „Posledné storočie – Návrat do Dimony“

Ako bude vyzerať svet v roku 2076 po klimatickej katastrofe? Čo všetko spôsobí zmena klímy? Ako bude žiť ľudstvo, kde sa bude vôbec dať žiť? Odpovede na tieto otázky prináša nový postapokalyptický klimatický román Posledné storočie – Návrat do Dimony, ktorý práve prichádza na slovenský knižný trh.

Grafiku knihy riešilo štúdio Hej_ty, Filip Gyore pripravil skvelú fotografiu a Branislav Tomčík grafické spracovanie. Krst knihy sa uskutoční v nedeľu 28. júna 2020 o 16:30, v Axioma caffe na Lazaretskej ulici 8, v Bratislave.

„Od prvého momentu, ako som o knihe začal premýšľať a ako som ju začal písať, som vedel, že je to pre mňa určitá forma vyrovnávania sa s stou záplavou informácií o klimatickej zmene a klimatickej kríze. Je dôležité o tej téme stále hovoriť, ukázať ľuďom, aký svet môže byť, keď klimatickú krízu nezačneme veľmi rýchlo riešiť,“ uviedol Jakub Filo.

V knihe vás čaká svet v roku 2076 po klimatickej zmene, v ktorom je globálna teplota deväť stupňov nad predindustriálnym priemerom. Zem medzi južnou a severnou 40. rovnobežkou je neobývateľná. Hladiny oceánov stúpajú. Ľudstvo už vie, že klimatickú krízu nezvráti. A začína sa posledný boj o záchranu.

„Sme uprostred najväčšej krízy, akú sme kedy zažili, a tvárime sa, že sa nič nedeje. Cieľom knihy je preto upozorniť na klimatickú zmenu aj takýmto spôsobom,“ hovorí autor Posledného storočia a dlhoročný novinár Jakub Filo.

„Téma klimatickej krízy doteraz slúžila v literatúre aj iných oblastiach umenia iba ako kulisa, v Poslednom storočí sa však stáva ústredným hýbateľom deja a konania postáv,“ dodáva.

Posledné storočie – Návrat do Dimony prináša víziu, ako bude svet vyzerať o 50 rokov po udalostiach klimatickej zmeny. Opisuje neobývateľné regióny, stúpajúce hladiny oceánov a morí, vyschnuté rieky, hladomor či migračné krízy.

Dej je zasadený do Spoločenstva, ktoré nahradilo štátne útvary v Európe. Spoločenstvo sa prostredníctvom svojich špeciálnych útvarov Alfa snaží zbierať informácie a technológie, ktoré by planéte ešte mohli pomôcť.

Na pozadí príbehu hlavných postáv majora Robina Wellsa a poručíčky Thess Reevie sa odohráva boj o prežitie, geopolitika, aj intrigy utajenej skupiny sledujúcej vlastné ciele.

foto: FB/Jakub Filo

Kniha vyšla v tlačenej i digitálnej podobe pre e-čítačky. Čitatelia si Posledné storočie môžu objednať prostredníctvom stránky autora www.poslednestorocie.sk za 12,90 eur v tlačenej verzii, alebo za 9,90 eur v digitálnej verzii.

Knihu tiež nájdu vo všetkých dobrých kníhkupectvách a ich e-shopoch za 14,90 eur. Kúpou knihy tiež môžete prispieť aktivistom z organizácie Znepokojené matky a Fridays For Future Slovensko.

„Stačí ak si človek na stránke vyberie možnosť, kúpiť knihu a prispieť aktivistom. Cena je pri takejto položke o päť eur vyššia ako samotná kniha, ale z každého takéhoto nákupu pôjde z mojej strany na boj proti klimatickej zmene osem eur,“ uviedol Jakub Filo.

Jakub Filo je dlhoročný novinár, neskôr editor, v súčasnosti zástupca šéfredaktorky denníka SME pre spravodajstvo a publicistiku. Celú novinársku kariéru sa venuje politike, životnému prostrediu, kauzám, súdom či polícii.

V roku 2018 získal Novinársku cenu za projekt SME 25 rokov Slovenska pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky a vzniku denníka SME. Editorsky zastrešil a zostavil publikáciu 1989 – Cesta k slobode pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.

(ts, red)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu