Po investigatívnom novinárovi denníka SME Tomovi Nicholsonovi, ktorý napísal knihu Gorila, prichádza na trh kniha Matúša Burčíka, ktorý spolu s Tomom pôsobí ako investigatívny novinár vo vydavateľstve Petit Press. Matúš napísal svoj knižný debut o bývalom agentovi tajnej služby SIS Oskarovi Fegyveresovi, ktorý bol aktívny napríklad v kauze zavlečenia Michala Kováča, ml. syna bývalého prezidenta Michala Kováča.

Aktualizované: Knihu si môžete ešte kúpiť > pozri

Matúš Burčík - Ani smrť nerozdelí
obálka (zdroj: SME)

V utorok 22. decembra si čitatelia môžu kúpiť knižný debut novinára Matúša Burčíka za zvýhodnenú cenu vrátane denníka SME len za 2,90 eur, ako vianočný dar pre čitateľov.

Kniha s názvom Ani smrť nerozdelí je autentickým príbehom bývalého spolupracovníka tajnej služby Oskara Fegyveresa, ktorý pôsobil v slovenskom podsvetí a mal informácie z prvej ruky o atentáte na Róberta Remiáša ale i o únose syna bývalého prezidenta Kováča, ktorý bol zavlečený do Rakúska.

Autor knihy novinár Matúš Burčík sa „narodil sa v roku 1976 v Bratislave a s remeslom začal v roku 1994 ako asistent produkcie spravodajstva STV. Neskôr bol redaktorom domáceho spravodajstva v televízii VTV a Tlačovej agentúre SR. V rokoch 2003 až 2010 pracoval v denníku Pravda ako redaktor a vedúci regionálneho spravodajstva. Do denníka SME nastúpil v septembri 2010. Väčšinu voľného času trávi so svojim psom – anglickým
buldogom Neom,“ uvádza sa v krátkej vizitke na webe denníka SME.

Zhováral som sa priamo s autorom novej knihy.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste napísali knihu práve o korunnom svedkovi v kauze zavlečenia únosu Michala Kováča, ml., syna bývalého prezidenta? Koho to bol nápad, váš či vydavateľa SME?

Viedla k tomu súhra viacerých okolnosti. Bol som v kontakte s Oskarom Fegyveresom a rozprávali sme sa o veciach z jeho života. Niekedy na jar pristúpil na to, že by sme mohli vydať knihu a zhodou okolnosti to vychádzalo práve na 20. výročie zavlečenia. Prišiel som s tým nápadom za našou šéfredaktorkou a ona súhlasila.

Ste presvedčený, že sa podarí kauzu niekedy dovyšetriť a prelomiť tak veto, ktoré nad ňou udelil bývalý premiér Vladimír Mečiar, tým že vyhlásil úplnú amnestiu na činy vinníkov kauzy?

Došetrenie prípadu už zrejme nehrozí, lebo na prelomenie amnestii neexistuje vôla. Dôležité ale stále je, aby ľudia nezabudli na tie udalosti a ich aktérov.

Ďakujem za rozhovor.

Úryvok z knihy > pozri 
Rozsiahly rozhovor Michaeli Terenzani s Matúšom Burčíkom > pozri 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu