Igor Jurečka a Milan Jaurinec podali 21. mája voči novinárovi Michalovi Havranovi trestné oznámenie pre podozrenie z hanobenia národa podľa paragrafu 432 zákona č. 300/2005.

„Preambula Ústavy Slovenskej republiky sa odvoláva na politické a kultúrne dedičstvo našich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť – z toho vyplýva, že štúrovci položili základ slovenského národa, vytvorili prvú Národnú radu, základ SNR, takže útoky na štúrovcov možno vnímať ako útok, dehonestáciu a šírenie antipatie k týmto národným hodnotám, čím sa pán Havran dopustil veľkého zločinu proti najvyšším hodnotám národa chránených zákonom SR,“ uviedol na stránke na Petície.com dôvod pre podanie trestného oznámenia Igor Jurečka.

Ich rozhorčenie vyvolala správa, ktorú zverejnil novinár Michal Havran 9. mája na svojom profile na sociálnej sieti Facebook a v ktorej opisoval názory šéfredaktora Zem&Vek Tibora E. Rostasa.

„Rostas si myslí, že ak bol Vajanský a čiastočne aj Štúr antisemitom, tak ním môže byť aj on a celá tá nazi zberba, že to je vlastne oukej, že iba nadväzujú na nejaké tradície a tie ich chránia. Lenže, v 19. storočí mal antisemitizmus už síce za sebou pogromy, no v zásade sa nevymykal z kultúrnych rámcov náboženskej nenávisti. Jej obeťami boli protestanti, valdenskí, albigenskí, v istej miere františkáni, husiti, prenasledovaní a vraždení židia boli počas celého stredoveku iba jednou z nenávidených skupín. Rostas a spol zrejme nechápu, že priemyselné vyvražďovanie európskych židov, Rómov, etc zmenilo náš pohľad na už aj tak ohavný antisemitizmus a urobilo z neho zločin. Prečo Rostas? Lebo Vajanský bol v tejto téme iba zaprdený hlupák zotročený poverami o detských obetiach, no príslušníci NSDAP a SS vlastnými rukami vraždili a vraždili milióny ľudí. Tak preto ty môj jazdec po šírych obzoroch plochej zeme nedokážeš svoj súčasný antisemitizmus zamaskovať, ani vyviniť odkazmi na ešte staršie hlúposti Štúra a Vajanského a nijako ťa to neochráni pred zákonmi. Zarážajúca dialektika idiotov,“ napísal na Facebooku Michal Havran.

Michal Havran je šéfredaktorom portálu jetotak.sk, má autorskú stranu v denníku SME a moderuje vlastnú reláciu Večera s Havranom v slovenskej televízii RTVS. Od septembra by mal mať i vlastnú reláciu v Rádiu Aktual, ktoré vysiela na frekvenciách po Rádiu Rocková republika. Čítaj viac.

Havran sa netají svojimi ľavicovo orientovanými, často kontroverznými politickými názormi. V minulosti bol i hosťom programovej konferencie politickej strany SKOK, kde tieto názory verejne prezentoval.

Základnými zásadami, ktorými by sa mal riadiť dobrý novinár vo svojej práci „sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, poctivosť, čestnosť, pravdivosť, zodpovednosť,“ uvádza etický kódex novinára. Havran sa ale dlhodobo v súkromí angažuje v politických témach, a tieto svoje postoje verejne prezentuje.

Havranov kolega z denníka SME Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktorky, podobnú aktivitu šéfredaktora magazínu .týždeň Štefana Hríba, ktorý sa v minulosti zúčastnil programovej konferencie politickej strany SaS, komentoval slovami:

“Žiaden novinár nemá čo vystupovať na akomkoľvek stretnutí strany – môže ho tak nanajvýš pokrývať a komentovať. To neospravedlní žiaden boj za väčšie dobro, víziu či za skvelý cieľ. To je obyčajné základné pravidlo žurnalistiky o konflikte záujmov a elementárnej dôvere v pravdivý produkt, osobu aj médium. Je to bazálna poctivosť voči čitateľom, poslucháčom a divákom. Nič viac, ale ani nič menej…,” komentoval konanie Štefana Hríba zástupca šéfredaktorky denníka SME Tomáš Prokopčák na Facebooku. Čítaj viac.

Pozrite si video, ktoré oznamovatelia Jurečka s Jaurinecom nakrútili 21. mája. Ich cieľom mohol byť, podľa nášho názoru, len pokus o zviditeľnenie sa:

V minulosti čelil Havran i žalobe od politika strany SaS Rcharda Súlíka, ktorý ju neskôr stiahol. Čítaj viac.

Trestnému oznámeniu aktuálne čelí aj priamo Tibor E. Rostas, bývalý novinár týždenníka Trend, Pavel Sibyla, ktorý je momentálne šéfom nadácie Zastavme korupciu a podal na Rostasa trestné oznámenia za článok „Klin Židov medzi Slovanmi“, ktorý bol uverejnený v Rostasovom magazíne Zem&Vek.

Podľa Sibylu je tento článok „polepenec“ bez kritických komentárov, plný podnecovania rasovej, etnickej a národnostnej nenávisti. Čítaj viac.

Cieľom zverejnenia trestného oznámenia Pavela Sibylu môže byť, podľa nášho názoru, i pokus o jeho sebaprezentáciu, či propagáciu nadácie Zastavme korupciu, ktorú spoluzakladal práve spolumajiteľ spoločnosti ESET Miroslav Trnka, ktorý spolu s ďalším majiteľom ESET-u Antonom Zajacom prispeli nenávratnou pôžičkou aj na rozbeh denníka N vo výške 1,2 milióna eur.

Anton Zajac vlastní obchodný podiel vo vydavateľstve denníka N a netají aj svoje politické záujmy, prispel finančne na vznik politického hnutia Progresívne Slovensko. Čítaj viac.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu