prvý šéfredaktor Karol Ježík (foto: SME)

Podujatie pod názvom Memoriál Karola Ježíka sa uskutoční v sobotu 17. decembra v atletickej hale Elán od 8:00 do 17 hod. na Bajkalskej ulici v Bratislave (športová hala za bytovým projektom Tri Veže). Na podujatí sa stretnú na spoločnom futbalovom turnaji novinári z konkurenčných médií.

Podujatie vzniklo na počesť prvého šéfredaktora denníka SME Karola Ježíka a koná sa pravidelne už od roku 1999.

Karol Ježík sa zranil 7. decembra 1998 počas oslavy 50. narodenín speváka Pavla Hammela, upadol do bezvedomia a 14. decembra sa už neprebral.

Šéfredaktor SME Karol Ježík stál za vznikom denníka v roku 1993, kedy po nezhodách odchádza 40-členný tím vydavateľstva Smena a zakladá nový liberálny denník.

„Založenie a vývoj tohto denníka považujú nezávislí pozorovatelia za unikát, SME je jediným denníkom v postkomunistických štátoch, ktorý bol schopný ako nový produkt uplatniť sa a zostať na trhu z vlastných síl. Na denník bol neustále vyvíjaný politický nátlak. V roku 1995 odmietli všetky bratislavské tlačiarne SME tlačiť a skoro rok ho tlačili v KT Komárno, až si vydavateľ musel zadovážiť vlastnú tlačiareň. Tak isto v roku 1995 vláda zastavila činnosť Prvej slovenskej investičnej spoločnosti, ktorá údajne stála majetkovo za vydavateľom denníka. Napriek tomu sa denník SME udržal a pod vedením Karola Ježíka bol schopný získať aj vydavateľské právo na pôvodný denník Smena. Pod vedením Karola Ježíka sa SME stal denníkom, patriacim k najčítanejším na Slovensku. Karol Ježík svojou prácou prispel k budovaniu demokratickej žurnalistiky na Slovensku,“ ako uvádza portál Osobnosti.sk.

V súčasnosti SME pod vedením šéfredaktorky Beaty Balogovej už dva roky, podľa nášho názoru, úspešne bojuje pod nadvládou a s pokusmi o ovládnutie redakčnej nezávislosti oligarchami z finančnej skupiny Penta Investments.

Karol Ježík absolventom štúdia žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a dlhé roky pôsobil ako športový novinár tlačovej agentúry ČSTK.

Vstup na podujatie je voľný.

Prečítajte si > Denník SME začal vychádzať 15. januára – pred 23 rokmi 

Aktualizované 18.12.:

17. ročník Memoriálu vyhral tím verejnoprávnej RTVS, ktorý porazil vo finále družstvo TV Markíza. Pozrite si video TV SME:

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu