záber zo živého prenosu, novinári počítajú na fotografii demonštrantov

V Bratislave sa v utorok 18. apríla uskutočnil pochod proti korupcii, ktorý zorganizovali študenti. Médiá uvádzali rôzne počty účastníkov protestu. Novinári zo SME sa účastníkov rozhodli spočítať a sledovali ich pri tom diváci počas live streamu na Facebook Mentions.

„Keď vedci počítajú kačice vo veľkom kŕdli, dokážu odhadnúť s presnosťou plus – mínus dvadsať percent. Ale keď sú v uliciach demonštrácie, odhady veľkosti davu sa líšia aj o stovky percent, zväčša podľa toho, kto odhaduje. Organizátori zvyknú s číslami preháňať, úrady, proti ktorým ulica demonštruje, ich zase podceňujú,“ uviedlo SME v minulosti, počas protestov Gorila.

Túto „kačaciu“ metódu odhadu hustoty davu používajú médiá, ak nemajú dostatok času a blížia sa uzávierky, či musia promptne informovať čitateľov „minútu po minúte“.

Presnejšou metódou sa javí zväčšenie fotografie, ktorá autenticky zachytáva počty davu na demonštrácii. Na fotografii si označíme sektory a po napr. každej stovke účastníkov zmeníme farbu bodky, ktorou si ich označíme a následne ich všetkých jednoduchšie spočítame.

Túto metódu použili na druhý deň po demonštrácii i novinári SME a to dokonca v priamom prenose prostredníctvom Facebook Mentions.

„Viaceré médiá uvádzali počet okolo 5 tisíc, polícia uviedla počet okolo 8 až 9 tisíc, organizátori odhadli napokon počet účastníkov až 9 tisíc,“ vysvetlil Matúš Burčík, vedúci domáceho spravodajstva SME.

Denník SME počas demonštrácie v utorok odhadol počty na zhruba 5 tisíc, následne keď na druhý deň účastníkov na fotografii presne spočítali došli k výsledku 5 900 demonštrantov. Pozrite si video:

SME Naživo: Koľko ľudí prišlo na utorkové protesty v Bratislave? (číslo na počítadle vyjadruje stovky účastníkov)

Posted by SME on 19. apríl 2017

 

.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu