Študentka Katedry žurnalistiky FiF Univerzity Komenského Ria Gehrerová, ktorá momentálne píše články pre denník N, zaútočila svojím článkom voči novinárovi Ondrejovi Šomodimu z vydavateľstva Petit Press, ktorý je šéfredaktorom regionálneho týždenníka Topoľčianske noviny, siete regionálnych novín MY. Gehrerová novinárovi neobjektívne vyčíta, že podal trestné oznámenie na dve lezbické umelkyne Bar Altaras a Roni Katz, ktoré sa nahé váľali na verejnom priestranstve v Topolčanoch.

„Podnet na políciu podal šéfredaktor MY Topoľčianske noviny Ondrej Šomodi. Umelkyne sú podozrivé z výtržníctva, za ktoré je maximálna trestná sadzba tri roky. Na predstavení sa Šomodi osobne nezúčastnil, konal na základe fotografií, ktoré organizátori zverejnili na facebookovej stránke,“ napísala v článku redaktorka denníka N Ria Gehrerová.

Nahé umelkyne sú podozrivé z výtržníctva, za ktoré im hrozí trestná sadzba až tri roky.

Organizátorka podujatia Zuzana Godálová podala na Ondreja Šomodiho sťažnosť vydavateľstvu Petit Press, ktoré noviny vydáva. „Považujeme za vysoko neprofesionálne a neetické, ak šéfredaktor novín vo vlastnom článku informuje o škandále počas umeleckého predstavenia a o oznámení na políciu, ktoré sám podal,“ píše sa v tlačovej správe organizátora podujatia, združenia Nástupišťe 1-12.

Novinár Šomodi podal trestné oznámenie ako súkromná osoba, iný postup mu ani neumožňoval zákon o nadržovaní, keď sa dozvedel o páchaní trestného činu, musel na konanie ako občan upozorniť.

#practices of love right now

Posted by Nástupište 1-12 on 13. júl 2017

 

„Mestská polícia vo veci začala konať po telefonickom oznámení a zabezpečila prostredníctvom vedúcej príslušného odboru mestského úradu zodpovedného za túto oblasť, aby vyzvala organizátorov na úpravu programu, aby nedochádzalo k možnému porušovaniu zákonov,“ ako informoval primátor mesta Peter Baláž, uviedla stránka MyTopolcany.sme.sk.

„Keby to bolo za zavretými dverami ako normálne ohlásené kultúrne podujatie, nemám problém. Ale ľudia sa predsa nemusia pozerať na nejaké holé ženské, keď nechcú,“ vysvetlil pre denník N Ondrej Šomodi, šéfredaktor týždenníka Topoľčianske noviny, siete MY, z vydavateľstva Petit Press.

„Za naším dramaturgickým rozhodnutím zaradiť dielo Praktiky lásky do programu si stojíme a sme vďační, že sa autorky rozhodli realizovať ho práve v Nástupišti 1-12. Verejnú diskusiu, ktorú článok uverejnený v dnešnom vydaní MY Topoľčany vyvolal, vítame. Po tejto skúsenosti sú pre nás otázky morálky a etiky ešte dôležitejšie,“ uviedla organizátorka na facebookovej stránke.

Aktualizované: „Šéfredaktor mal zvoliť formu, z ktorej by bolo jasné, že trestné oznámenie podal on ako i okolnosti, ktoré ho k tomu viedli,“ hovorí Jana Paulovská, šéfredaktorka siete týždenníkov MY.

„Zároveň malo byť z textu jasné, že ide o jeho osobný postoj. Samozrejme, že je na diskusiu, či mal alebo nemal takto aktívne reagovať, avšak pokiaľ to vyhodnotil ako porušovanie zákona, nemôžem jemu ani nikomu inému diktovať, či má alebo nemá trestné oznámenie podať, “ povedala Paulovská.

„Z môjho pohľadu nie je v poriadku ani sťažnosť Zuzany Novotonej Godálej z Nástupišťa 1- 12, na konanie Ondreja Šomodiho, v ktorej ho obvinila s nacistickej náklonnosti, a v ktorej odzneli aj iné invektívy na adresu šéfredaktora,“ doplnila Paulovská.

„Samozrejme, o tejto konkrétnej situácii budeme so šéfredaktormi siete týždenníkov MY hovoriť a zaujímajú ma názory kolegov aj z iných médií. Bez ohľadu na to, či ako podstatnú otázku postavili fakt umeleckej nahoty na verejnosti alebo fakt, či novinár má či nemá podávať trestné oznámenie ako súkromná osoba a do akej miery je to konflikt záujmu,“ doplnila Paulovská.

Podľa nášho názoru sa vydavateľstvo denníka N snaží len zviditeľniť, prostredníctvom Rie Gehrerovej, keďže práve vydavateľstvo Petit Press považuje za svoju priamu konkurenciu.

Denník N vznikol odchodom redaktorov z vydavateľstva Petit Press a je spájaný s politickým hnutím Progresívne Slovensko:

Spolumajitelia spoločnosti ESET darovali denníku N sumu vo výške 1,2 miliónov eur a spolumajiteľ ESET Anton Zajac, ktorý je zároveň spolumajiteľom denníka N, prispieva finančne aj na vznik politickej strany Progresívne Slovensko.

Finančne na politické hnutie prispel aj majiteľ kníhkupectva Martinus.sk Michal Meško, ktorý je zároveň i členom redakčnej rady denníka N.

Bývalá členka redakčnej rady denníka N Zora Jaurová, je aktívna v politickom hnutí Progresívne Slovensko, ako členka správnej rady.

Čítajte viac:

Majiteľ denníka N finančne podporil vznik nového politického hnutia Progresívne Slovensko (aktualizované)

REKLAMAadv.:

2 KOMENTÁRE

  1. Nahota nie je to trestný čin a Ondrej Šomodi je podozrivý z krivého obvinenia, za ktoré mu hrozí trestná sadzba až 8 rokov.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu