Monika Tódová (repro foto: YouTube/denník N)

Bývalý príslušník SIS Pavol Forisch podal na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie voči novinárke denníka N pre ohrozenie utajovanej skutočnosti, tá sa ho mala dopustiť 27.7.2020 publikovaním článku v ktorom vyzradila, že štátny tajomník Ministerstva vnútra, nominant OĽaNO, Lukáš Kyselica v čase parlamentných volieb pôsobil ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva.

Kto mohol mať záujem na tom, aby novinárka dostala na publikovanie informáciu o identite vojenského spravodajského dôstojníka?

„Generálna prokuratúra podanie prijala, nezamietli ho a dali na vybavenie miestne príslušnej Krajskej prokuratúre v Bratislave,“ potvrdil pre Mediahub.sk Pavol Forisch, ktorý trestné oznámenie zverejnil na webe Prinasamenadej.sk.

Podľa novinára a bývalého príslušníka SIS Petra Tótha „vyzradenie identity spravodajského dôstojníka nemôžu ospravedlniť ani chabé námietky, že mohol riadiacemu orgánu odstupovať informácie o Jaroslavovi Naďovi a Romanovi Mikulcovi; príslušník tajnej služby sa nemôže politicky angažovať, “ uviedol pre portál Ďateľ.sk.

Monika Tódová už v minulosti mohla porušiť zákon, keď zverejnila identitu utajeného svedka Petra Tótha v kauzách Mariána Kočnera, čím mohla narušiť vyšetrovanie. Tóth vtedy povedal, že je problém že do médií zo živého spisu unikajú informácie.

„Otázka je kto pôsobí za scénou, za kulisami a čo sledujú niektorí novinári touto svojou činnosťou. Monika Tódová začala s používaním určitých kľúčových slov, v prvom článku ktorý publikovala a vyzradila identitu utajovaného svedka,“ uviedol vtedy Peter Tóth pre portál Infovojna.sk.

Branislav Bezák z denníka N sa kolegyne Tódovej vtedy priamo spýtal, či úniky zo samotných spisov môžu nakoniec ohroziť vyšetrovanie. „Je dôležité povedať, že mi všetky tie informácie zverejňujeme s dosť veľkým časovým odstupom, a zverejňujeme ich vo chvíli keď už ich majú všetky dôležité osoby vrátane Mariana Kočnera, ktorý je hlavný podozrivý (…) Vždy si dávame pozor na to, že či to čo zverejňujeme je naozaj také že sú s tým oboznámené už všetky procesné strany a že nič v tejto veci nepokazíme,“ povedala pre podcast N Monika Tódová.

„Ja aj teraz mám oveľa viac informácií o obidvoch týchto prípadoch, ako môžem zverejniť, alebo, ako môžem o tom rozprávať, to je proste moja práca. Ale vždy zvažujeme, že čo môžeme zverejniť, alebo nie,“ doplnila vtedy Tódová.

Nielen bývalí príslušníci SIS, ale i niektorí novinári neschvaľujú kroky Tódovej. Napríklad vedenie redakcie magazínu .týždeň sa v minulosti vyjadrilo, že aj oni mali bližšie informácie o vražde novinára Jána Kuciaka, ktorými disponovala Tódová, ale nezverejnili ich, aby nezmarili vyšetrovanie.

Podľa paragrafu 319 Trestného zákona. „Kto vyzvedá skutočnosť utajovanú na ochranu záujmov Slovenskej republiky alebo na ochranu záujmov iného štátu, medzinárodnej organizácie, nadnárodnej organizácie alebo združenia štátov, na ochranu záujmov ktorých sa Slovenská republika zaviazala, označenú podľa zákona stupňom utajenia Prísne tajné alebo Tajné, s cieľom vyzradiť ju nepovolanej osobe, alebo kto s takým cieľom zbiera údaje obsahujúce utajovanú skutočnosť, alebo kto takú utajovanú skutočnosť nepovolanej osobe úmyselne vyzradí, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky“.

Oslovili sme Moniku Tódovú, ale nereagovala na naše otázky.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu